14.1 C
New York
October 27, 2020
DardaniaNews
Featured Lajme

Albin Kurti nuk e heq taksën sherri i LDK-së, u kërkon falje qytetarëve për dy arsye

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka thënë se tarifa ndaj Serbisë, nuk do të hiqet sot. Kjo pasi që qëndrimi i tij i shprehur më 26 shkurt, nuk është bërë vendim, për shkak të kundërshtimit nga partneri i koalicionit qeverisës, LDK-së, që po kërkon heqjen e plotë të taksës.

Kurti për këtë u ka kërkuar falje qytetarëve, duke u shprehur i bindur se zëvendësimi gradual i tarifës me reciprocitetin është mënyra më e mirë, më e drejtë dhe më e dobishme, përcjell Bota sot.

Kryeministri u ka ka kërkuar falje qytetarëve edhe për shkak se në seancën e djeshme të të Kuvendit, nuk janë respektuar urdhëresat për distancë fizike mbi një metër midis njerëzve në kohën e pandemisë së virusit Corona.

Postimi i Kurtit

Dy kërkimfalje

Të nderuar qytetarë,

Sot, me datë 15 mars 2020, është dashur që të hiqet tarifa 100% në lëndën e parë që importohet nga Serbia. Kjo nuk do të ndodhë sepse qëndrimi im i shprehur më 26 shkurt 2020 ndërkohë nuk u bë vendim. Më vjen keq për këtë. Ende nuk kam arritur ta bind partnerin tonë të koalicionit qeverisës, LDK-në, për atë që vetë jam i bindur: zëvendësimi gradual i tarifës me reciprocitetin është mënyra më e mirë, më e drejtë dhe më e dobishme.

Seanca e djeshme e Kuvendit të Republikës së Kosovës që nisi pasdite e përfundoi pas mesnate, nuk respektoi urdhëresat për distancë fizike mbi një metër midis njerëzve në kohën e pandemisë së virusit Corona. Me zëvendës-kryeministrat e mi tërë kohën isha më afër se aq, e nganjëherë edhe përgjatë bisedave të ndryshme teksa diskutonim mbi buxhetin 2020 të cilin e aprovuam mbrëmë. Më vjen keq për këtë dhe ju kërkoj falje.

Përzemërsisht,

Albin Kurti.

Related posts

Nëna e Genta Ismajlit ia kalon edhe vajzës për nga bukuria, elegante dhe me shumë klas

dardanianews

Stay Healthy By Eating According To Your Blood Type

dardanianews

Intervistë ekskluzive me Richard Grenell: Në Uashington do të flasim vetëm për ekonomi, BE’ja t’i heqë vizat për Kosovën

dardanianews

Leave a Comment