-0.6 C
New York
March 3, 2021
DardaniaNews
Featured Lajme

Mësohet nga janë të infektuarit e fundit me koronavirus në Kosovë

Ministri i Shëndetësisë Arben Vitia ka konfirmuar lajmin që edhe katër persona kanë rezultuar pozitiv me koronavirus.

Ky është postimi i plotë:

Të nderuar qytetarë,

Para pak minutash bazuar në rezultatet e testimeve u konfirmuan edhe katër raste reja pozitive me virusin SARS-CoV-2 (coronavirus).
Tri raste nga Komuna e Malishevës, që të tre persona kontakti të një pacienteje të diagnostikuar pozitive me COVID-19, me datë 14.03.2020 dhe rasti i katërt është personi nga Komuna e Podujevës. Përfshirë edhe rastet e mëhershme, tani më në Kosovë kemi të konfirmuara 9 raste pozitive me COVID-19.
Bazuar në situatën e krijuar dhe me qëllim të ruajtjes së shëndetit të popullatës, porsa kërkova nga Kryeministri, Albin Kurti, që t’i propozojë Qeverisë shpalljen e emergjencës për shëndetin publik.

Të dashur qytetarë ju ftojmë të bashkëpunojmë në menaxhimin e kësaj situate. Kjo duke ndjekur rekomandimet nga Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik, si dhe duke qëndruar në shtëpitë tuaja, që të kujdesemi për shëndetit njëri-tjetrit. Reduktoni daljet veç në raste emergjente.

Ju faleminderit për mirëkuptim!

Related posts

Specialja kundër Thaçit e të tjerëve, 13 rastet ku LDK përmendet në aktakuzë

dardanianews

Ngritet padi ndaj Kinës me vlerë 6 trilion dollarë: Akuzohet Partia Komuniste Kineze se fshehu koronavirusin

dardanianews

Kjo është renditja e partive politike në fletëvotimin për zgjedhjet e 14 shkurtit

dardanianews