7.5 C
New York
November 25, 2020
DardaniaNews
Featured Shëndetësi

Testet e vaksinës kundër koronavirusit në njerëz do fillojnë që nga e enjtja në Britani

Vaksina kundër COVID-19, e zhvilluar në Universitetin e Oksfordit, do të fillojë të testohet tek njerëzit në Mbretërinë e Bashkuar nga e enjtja e kësaj jave.
Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock tha sot se ai po “linte gjithçka tjetër anash” dhe po përpjekej të avanconte vaksinën, shkruan Daily Mail, transmeton lajmi.net.Qeveria do t’u japë shkencëtarëve një shtesë prej 20 milionë funta (22,6 mln euro) për t’iu ndihmuar në projektin e tyre, tha Hancock.

Krhesus të hulumtimit nga Universiteti i Oksfordit kanë thënë më herët se vaksina në teste laboratorike ka shfaqur rezultate të kënaqshme. /Lajmi.net/

Related posts

Milaim Zeka ia uron ditëlindjen djalit të Thaçit, por pastaj kapet keq me komentuesit

dardanianews

‘Sekretet’ e katër shteteve që morën masat e duhura ndaj koronavirusit

dardanianews

Shqiptarët bëhen me 4 deputetë në parlamentin e Serbisë

dardanianews