3.9 C
New York
January 17, 2021
DardaniaNews
Featured Lajme

Vjosa Osmani presidente e Kosovës, ja kush e jep një propozim të tillë

Presidenti I vendit Hashim Thaçi pothuajse në gjithë mandatin e tij ka marrë kritika nga më të ashprat për shkak të mënyrës se tij të punës dhe shpesh herë edhe për tradhti ndaj vendit dhe idenë e shkëmbimit të territoreve.

Thaçi që nga zgjedhja e tij në pozitën e presidentit asnjëherë nuk ka rritur të jetë unifikues ashtu siç një president kërkohet të jetë dhe se shpesh herë ka qenë dhe vazhdon të jetë cak I kritikave më të ashpera në vend.

Se çfarë presidenti I duhet Kosovës dhe se kush do të mund të ishte në ketë pozitë tregon analisti politik Faton Mehmeti.

Image

Faton Mehmeti

FOTO GALERI

Ai në një bisedë për “Bota Sot” ka thënë se një president i denjë për Republikën e Kosovës  duhet të jetë e kundërta e presidentit aktual Hashim Thaçi.

Një president i denjë duhet të jetë e kundërta e Thaçit. Por, duhet ndryshohet e forma dhe mënyra se si të zgjidhet presidenti. Presidenti duhet të  , zgjidhet nga populli, si e vetmja formë që garanton të kemi president dikë që i jep llogari popullit e jo pazareve të politikës. Hashim Thaci i ka humbur shkëlqimin postin të presidentin, andaj pas tij duhet të vij një person ne kredibilitet dhe dinjitet, që ti kthej lavdin dhe dinjitetin presidentit të Kosovës” ka thënë Mehmeti.

Sipas tij, ka shumë emra që do të mund t’i bënin nder vendit tonë nëse zgjidhen në këtë post pas Thaçit, mund të përmend këtu Jusuf Buxhovin, Rufki Sumen, Vjosa Osmani etj. Gjithësesi posti i presidentit gjatë kohës së Thaçit ka pësuar degradimin më të madh në historikun e saj.

 

Related posts

Del edhe një video ku Kurti thotë se Qeverinë duhet ta bëjë shumica, e jo partia që ka fituar zgjedhjet

dardanianews

Zgjedhje apo qeveri të re?

dardanianews

Identifikohen personat që dërgonin mesazhe dezinformuese për të bërë analiza për COVID-19 në QKUK

dardanianews