14.1 C
New York
October 27, 2020
DardaniaNews
Lajme

Kur Pacolli organizon një avion prej 120 njerëzish që të vallëzojnë në një tendë të Gadafit! VIDEO

  • Kur Pacolli
  • në Libi organizon një avion prej 120 njerëzish
  • që të vallëzojnë në një tendë të Gadafit!
  • VIDEO

Një vizitë në kontinentin e nxehtë afrikan e realizuar në vitin 2010 vazhdon të prodhojë debate të nxehta në skenën politike të Kosovës. Udhëtimi që ishte sponsorizuar nga kreu i AKR-së, Behgjet Pacolli, i cili kishte dërguar rreth 130 veta në Tripoli, përfshirë shumë bashkëpunëtorë të tij, e më pas edhe në vendlindjen e Gaddaffit, kishte për qëllimin të animonte diktatorin libian me zhvillimet në Kosovë. Më saktësisht atje kërkohej njohja e pavarësisë së Kosovës.

Por, jo gjithçka kishte shkuar si duhet. Diktatori libian botërisht njihej për teket e tij. Ai i kishte kërkuar delegacionit që të vallëzojnë pandërprerë. Pas kthimit nga Tripoli pjesëmarrësit e “pelegrinazhit” në Libi kishin zbuluar detaje të udhëtimit të famshëm.

E vizita nuk u kishte shpëtuar edhe mediave ndërkombëtare. Gazeta “The Economist” kishte raportuar rreth episodit poshtërues të vitit 2010, të delegacionit të AKR-së në Libi.

“Në Ballkan u diskutua gjatë kur Pacolli dërgoi një delegacion të madh të kosovarëve në Libi, si pjesë e përpjekjes për t’ia ndryshuar orientimin pro-serb, dhe për ta bërë atë që të njohë pavarësinë e Kosovës. Në një pikë të agjendës, i gjithë delegacioni u dërgua në mes të shkretëtirës për ta takuar liderin libian.

Me të arritur, Gadafi urdhëroi ata që të këndonin dhe të kërcenin. Kur ata u lodhën dhe u ndalën, u qortuan nga një ndihmës. Më vonë koloneli i mirë u tha se mund të ndalonin, para se t’i linte për të shtuar se ai kurrë nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës derisa liderët e tyre vazhdojnë të mbesin kukulla të Amerikës. Me këtë kosovarët e poshtëruar u kthyen në shtëpi”, shkruante Economist.

Related posts

Edhe babai i kryetarit të Prizrenit- Daver Haskuka privatizon në vlerë prej 71 mijë eurosh

dardanianews

Reagon Vjosa Osmani: Thaçi nuk mund të flas në emrin tim e as të qytetarëve!

dardanianews

Vjen parashikimi befasues: Ja pse Vjosa Osmani do të kthehet në LDK, ky është problemi i saj

dardanianews

Leave a Comment