17.8 C
New York
October 22, 2020
DardaniaNews
Shëndetësi

Studiuesit amerikanë bëjnë zbulimin e fundit mbi koronavirusin, ja cila vitaminë e lufton sëmundjen

Janë publikuar prova të tjera që tregojnë se vitamina D ndihmon në luftën kundër koronavirusit. Një studim amerikan ka zbuluar se pacientët që kishin mungesë të theksuar vitamine D janë dy herë më shumë të rrezikuar për të mos i mbijetuar Covid-19.

Kërkuesit shkencorë të “Northwestern University” thanë se studimi i tyre është paraprak dhe theksuan se duhet bërë kujdes me shtimin e suplementeve të vitaminës D. Ata bënë thirrje edhe për më shumë studime që të kuptohet lidhja mes vitaminës D dhe vdekshmërisë nga koronavirusi.

Vitamina D mund të merret nëpërmjet ushqimeve si peshku apo kërpudhat ose mund të prodhohet nga qelizat e lëkurës kur ekspozohen në dritën e diellit.

Një studim i mëhershëm i “Vrije Universiteit Amsterdam” doli në përfundimin se vendet me nivele të ulta të vitaminës D ishin ato me rastet më të shumta të infektimit me Covid-19 dhe me më shumë viktima.

 

Related posts

Zbardhni dhëmbët me këta përbërës natyralë

dardanianews

Lajmi fundit: Dymbëdhjetë raste të reja me COVID – 19 dhe nëntë të shëruar

dardanianews

Lajm i mirë: Të gjitha testet tjera negative

dardanianews

Leave a Comment