3.9 C
New York
January 17, 2021
DardaniaNews
Shkencë

Urina e njeriut mund të ndihmojë në bërjen e betonit në Hënë

NASA planifikon të ndërtojnë baza në Hënë dekadat që vijnë, shkruan Time.

Përbërësi kryesor në “betonin hënor” do të ishte një tokë pluhur që gjendet në sipërfaqen e Hënës e njohur si regolith hënor.

Atmosfera ku nuk mund të merret frymë, temperaturat ekstreme dhe goditjet e meteorëve do të thotë se nevojitet një strukturë shumë solide për një qëndrim të gjatë, transmeton Telegrafi.

Kërkuesit zbuluan se urea e gjetur në urinë mund të bashkohet me dheun hënor për të krijuar një beton të qëndrueshëm.

Related posts

Fizikanti i njohur sqaron se pse ne nuk mund t’i shohim jashtëtokësorët

dardanianews