3.6 C
New York
January 20, 2021
DardaniaNews
Featured Lajme

Qeveria e ardhshme VV-PDK në qershor, ja kush do të jetë kryeminsitër!

Edhe pse ende nuk ka marrë vendim zyrtgar, interpretimet e aktgjykimit eventual nga Gjykata Kushtetuese e Kosovës për dekretin e tij për të nomunuar Avdullah Hotin kandidat për kryeminsitër të Kosovës, kanë vërshuar jo vetëm mediet dhe njohësit e rrrethanave kushtetuese por edhe të tjerët, shkruan Botapress.
Përderisa njëra palë pretendon se tashmë vendimi është marrë me vota 7 me 2 në favor të Dekretit të Presidentit, pala tjetër pret që Aktvendimi i Gjykatës Kushtetuese të jetë vetëm interpretim i Kushtetutës e jo “dekretim” i dekretit të Presidentit se kush mund të jetë mandatari i ardhshëm i Qeverisë së Kosovës.
Në këtë drejtim flitet edhe për një vendim neutral në favor të asnjërës palë apo rikthim të gjendjes në kohën e pas mocionit të fundit.
Duke e parë edhe këtë mundësi, Xhek Rexhaj një njohës i zhvillimeve politike jo vetëm në LDK por edhe më gjërë ka paraparë mundësinë e krimit të një koalicioni qeverisë LVV – PDK. Me këtë rast sipas Rexhajt, në shenjë kompromisi, kryeministër mund të bëhet Glauk Konjufca.
Mundësinë e një koalicioni VV-PDK nuk e kanë përjashtuar zyrtarë të lartë të këtyre dy partive politike përfshirë edhe vetë Glauk Konjufcën.
Fundi i majit dhe fillimi i qershorit mund të sjellë zhvillime të reja e të papritura në skenën politike të vendit, shkruan Botapress.

 

Related posts

Ish zëvendësi i Tahir Zemajt i drejtohet Rrustem Berishës: Trego kush të kërcënoi, dhe çfarë bisedove me Azem Sylën e Jakup Krasniqin

dardanianews

Prej nesër pritet të kufizohet lëvizja e lirë e qytetarëve dhe automjeteve

dardanianews

Kjo është paga marramendëse e guvernatorit të BQK-së

dardanianews