17.8 C
New York
October 22, 2020
DardaniaNews
Lajme Shëndetësi

IKSHPK ka një apel për qytetarët, nuk ka të bëjë me Covid-19

Instituti Kombëtar po përcjell me vëmendje situatën epidemiologjike në komunat endemike me ethe hemorragjike Krime-Kongo. Deri sot janë raportuar 811 thumbime të rriqrave, të cilat në numër janë shumë më pak se viteve të kaluara në të njejtën periudhë kohore.

IKSHPK dhe komunat endemike apelojnë për kujdes dhe rekomandojmë qytetarët për sivjet:

“1. Mos qëndroni gjatë dhe pa nevojë në livadhe dhe vende me shkurre, 2. Nëse patjetër duhet të jeni të pranishëm në këto vende vesh rroba të gjata dhe pantallonat futni në çorapë,

3. Duhet të përdorni preparate me të cila lyejmë pjesët e trupit të cilat i dëbojnë insektet nga trupi i njeriut e sidomos në pjesët e zbuluara të trupit, (shuplakat, qafën),

Related posts

Isa Mustafa: Vjosa Osmani nuk e respekton LDK’në, të mos punojë me teke personale

dardanianews

Administrata e Trumpit: S’mjafton vendimi i sotëm i Kurtit, duhet ta heqë tarifën plotësisht

dardanianews

MËSOHET SE SA DO TË KUSHTOJË NJË VAKSINË KUNDËR COVID-19

dardanianews

Leave a Comment