22 C
New York
October 1, 2020
DardaniaNews
Featured Showbiz

Linda Halimi e revoltuar me racizmin e amerikanëve: Mendoja se ishte toka e ëndrrave, kur erdha këtu pash realitetin e kundërt

Në të gjithë botën thuajse është ngritur zëri për rastin e paprecedentë të vdekjes së George Floyd.

Afro-amerikani u trajtua keq nga një polic vetëm sepse ishte njeri me ngjyrë, derisa ai iu ndal fryma dhe ndërroi jetë.

Në internet dhe gjithandej në rrjetet sociale ka filluar një fushatë sensibilizimi kundër racizmit, duke shprehur shqetësim për mënyrën se si trajtohen njerëzit me ngjyrë edhe në shekullin e 21-të.

Këngëtarja e njohur shqiptare, Linda Halimi, e cila prej vitesh jeton në ShBA përmes një shkrimi të publikuar në rrjetin social Instagram, ka treguar se kur u largua për në Amerikë, kishte të tjera përshtypje për tokën e largët.

Në mbishkrimin e saj, Linda Halimi shkruan se i vjen keq për ata njerëz që bien pre e diskriminimit, pasi askush në këtë botë nuk zgjedh përkatësinë etnike apo ngjyrën e lëkurës së tij.

“Më vjen keq për të gjithë ata që duhet të përballen me diskriminimin, thjesht sepse ata janë të një etnie të caktuar, dhe hija e lëkurës së tyre – disa gjëra ne nuk mund t’i zgjedhim! Zot i dashur, të lutem udhëzoji ata sepse ata nuk dinë se çfarë bëjnë”, ka shkruar këngëtarja me prejardhje nga Vitia.

Linda përndryshe është e martuar me reperin afro-amerikan, Big D, dhe së bashku kanë një vajzë. /Telegrafi/

 

 

Related posts

Bie dukshëm çmimi i veturave në Gjermani, kurrë më lirë skanë qenë Ky eshte cmimi i tyre

dardanianews

Vdes aktorja e madhe, Leze Qena

dardanianews

Gazeta serbe Politika: Albin Kurti ka dëshmuar para disa muajve në Hagë, me fjalët e Shkelzen Gashit

dardanianews

Leave a Comment