16.8 C
New York
October 21, 2020
DardaniaNews
Featured Lajme

Merkel i shkruan Hotit: I jep këtë paralajmërim të papritur

Kancelarja gjermane, Anglea Merkel, i ka dërguar telegram urimi Avdullah Hotin, për zgjedhjen e tij kryeministër i Kosovës.

Merkel në letrën e saj i ka kujtuar Hotit sfidat që ai ka në krye të Qeverisë së Kosovë, duke përmendur dialogun për normalizim të raporteve me Serbinë, për të cilin kancelarja ka theksuar se ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian.

Ajo është shprehur e gatshme që të bashkëpunojë me kryeministrin Hoti.

Letra e plotë:  

I nderuari Kryeministër,

Ju përgëzoj për zgjedhjen tuaj.

Keni sfida të mëdha para jush dhe Qeverisë suaj, vecenarisht përballja me pandeminë Covid 19, ndryshimet kushtetuese dhe dialogu me Serbinë për normalizim, i ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian. Qeveria federative mbetet e gatshme për ta ndihmuar Kosovën në rrugën e saj dhe të punojë për të kuptuar vendet e Ballkanit Perëndimor.

Mezi pres të punoj me ju.

Ju uroj sukses dhe mbarësi në detyrat para jush.

Sinqerisht,

Angela Merkel,

Kancelare e Federatës Gjermane.

Related posts

Ja përse në Zvicër nuk do të ketë vdekje nga koronavirusi sa në Itali

dardanianews

LAJMI I FUNDIT: Presidenti Hashim Thaçi anulon udhëtimin drejt Washingtonit

dardanianews

Driton Selmanaj propozon që qytetarët të mos i paguajnë kreditë në banka për tre muaj

dardanianews

Leave a Comment