1.7 C
New York
January 20, 2021
DardaniaNews
Featured Lajme

Serwer i duartroket Hotit për punën e dialogut: Bravo !

Ish-diplomati amerikan dhe njohësi i rrethanave politike në Ballkanin Perëndimor, Daniel Serwer, ka duartrokitur planin e kryeministrit, Avdullah Hoti, sa i përket procesit të dialogut me Serbinë.

Serwer ka thënë se fillimisht ka qenë skeptik për fuqinë e Qeverisë Hoti për të drejtuar proceset, për shkak të brishtësisë sa u përket numrave në Kuvend, por thotë se është i gatshëm të mirëpres atë çfarë Hoti ka deklaruar.

Profesori amerikan në reagimin e tij ka përmendur principet e prezantuara nga Hoti se në tryezën me Serbinë, ku thuhet se parimi i integritetit territorial të Republikës së Kosovës nuk do të jetë në tavolinë, gjithashtu nuk do të diskutohet për organizimin shtetëror dhe kushtetues të vendit.

Related posts

Dy oraret e reja se kur mund të dilni, prej sot deri me 18 maj

dardanianews

Babai i Agon Musliut: E keqja filloi në aeroportin e Prishtinës, shteti ma mori nga dora djalin e vetëm

dardanianews

Specialja kundër Thaçit e të tjerëve, 13 rastet ku LDK përmendet në aktakuzë

dardanianews