-1.8 C
New York
January 23, 2021
DardaniaNews
Featured Lajme

Vjosa Osmani jep lajmin e hidhur

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka njoftuar se ka vd ekur veprimtari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Shukri Abdullahu.

Osmani ka shkruar në Facebook se Abdullahu ishte aktivist i hershëm i LDK’së.

“Shukriu ishte aktivist i hershëm i Lidhjes Demokratike të Kosovës, i angazhuar në organizimin e jetës paralele institucionale në vitet ’90, si dhe në organizimin e mbrojtjes së fshatrave të vijës kufitare me Serbinë, gjatë atyre viteve, transmeton Dardania Press. Aktivitetin politik Shukriu e vazhdoi edhe pas migrimit në Gjermani”, ka shkruar Osmani.
Osmani ka bërë të ditur se Abdullahu gjatë veprimtarisë së tij është shquar për kontributin dhe humanizmin.
“Pas përfundimit të luftës, Shukriu dha kontribut të çmuar në organizimin e jetës institucionale dhe u dallua si humanist në gjithë veprimtarinë e tij. Me vdekjen e tij familja humbi njeriun e dashur e të urtë, ndërsa Prizreni njërin ndër aktivistët e saj më të vyer. Kujtimi për të do të jetë i përhershëm”, thuhet në postimin e Osmanit.

 

 

Related posts

Kryeministri Hoti jep një lajm të rëndësishëm për 10% e trustit pensional

dardanianews

Lidhja Qytetare Shqiptaro Amerikane i bën thirrje Trumpit të lirojë ambasadorin Grenell nga detyrat në dialogun Kosovë – Serbi

dardanianews

VUK JEREMIQ DËBOHET NGA PROTESTA ME SHPULLA QAFËS – “E TRADHTOVE KOSOVËN”

dardanianews