7.8 C
New York
October 30, 2020
DardaniaNews
Featured Lajme

Shkrim per Heroin e kombit Rrustem Bruqin,shkruan Saim Tahiraj

Sot është një ditë e madhe,sa e dhimbshme po aq krenare,dita ku heroikisht ra për mos të vdekur kurrë,por u lartësua në përjetësi,heroi i ynë i madhi Rrustem Bruqi.

Patriot i madhë,veprimtarë i hershëm i qeshtjes kombëtare,bashkëideatorë i themelimit të bërthamave të para të njesiteve guerile së bashku me Sali Qekun,Xhemail Berishen dhe disa të tjerë që nukë po i përmendi.

Dha një kontribut të madhë në ministrin e mbrojtjes të udhëhequr nga ministri Ahmet Krasniqi,sidomos në krijimin e pikave të furnizimit me armatim së bashku me grupin e tij tash më të njohur si grupi i Deçanit të udhëhequr nga Sali Qeku.

Pastai u futë në Kosovë dhe punoj shumë për organizimin dhe përgatitjen e terenit për vendosjen e njesive operative të FARK-ut të komanduar nga Tahir Zema.Përgatiti dhe dërgoj në Shqipëri së bashku me grupin e tij ushtaret me të cilët u themeluan tri brigadat operative,ku u ë betimi i tyre në Papaj nën komanden e ministrit kolonel Ahmet Krasniqit.Ra në betejen e Logjës dhe kështu u bë themeltar i shtetit të Kosoves.

Sa herë që vjen Korriku malli dhe dhembja, për ty shtohen,por edhe krenaria që patëm fatin e madhë që të jemi bashkëpuntorë i juaj,Ju kujtojmë ç’do herë me respektin më të madhë heroi i ynë, heroi i Kosoves martire,

HEROI RRUSTEM BRUQI.

LAVDI TË PËRJETSHME VEPRËS SUAJ KOLOSALE NË SHËRBIM TË ATDHEUT.

Shkruan : Saim Tahiraj

Related posts

Zyrtari i lartë shtetëror del pozitiv me covid-19: Jam vetizoluar

dardanianews

MASHT-i fillon organizimin e mësimit online për nxënësit

dardanianews

Valbon Krasniqi konfirmon se 21 vjeçarja që vdiq pas lindjes ishte e prekur me COVID -19

dardanianews

Leave a Comment