22 C
New York
August 9, 2020
DardaniaNews
Featured Lajme

Rugova dhe Lewis dy ikona të Kosovës e Amerikës, për çfarë po i kujton ata Ambasada e SHBA’së

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë kanë filluar një nismë përmes së cilës do rikujtojnë e vlerësojnë punën e personaliteteve të shquara të Amerikës e Kosovës të cilët kanë luftuar për të drejta dhe liri për të gjithë.

Një iniciativë të tillë e kanë filluar duke përkujtuar dy ikonat e të drejtave të njeriut, John Lewis dhe Ibrahim Rugova, që sipas tyre mbahen mend si udhëheqës me ndikim dhe frymëzues.

Në shkrimin e publikuar në faqen zyrtare të Ambasadës, kanë bashkëngjitur pjesë nga veprimtaria e të dyve dhe kanë ndarë citate të Rugovës dhe Lewis.

https://www.facebook.com/kosovo.usembassy/posts/4807493782610072

Related posts

Shefi i Stafit të Kurtit e pranon që e ka takuar përfaqësuesin e Zyrës Ndërlidhëse të Serbisë

dardanianews

Ish-Kryeadministratori Reucker shkruan libër për Kosovën, tregon për raportet me ish-Presidentin Sejdiu

dardanianews

E turpshme: Militantët e Vetëvendosjes fillojnë linçimin ndaj ambasadorit amerikan, Kosnett

dardanianews

Leave a Comment