22 C
New York
October 1, 2020
DardaniaNews
Featured Lajme

Kryeministri Hoti kërkon të hyjë në rend të ditës tërheqja e 10% të Trustit

Qeveria kërkon që të futet në rend të ditës ligji që ndër të tjera parasheh tërheqjen e 10 për qindëshit të kursimeve në Trust.

Kuvendi i Kosovës po mban seancë plenare, ndërsa kryeministri Avdullah Hoti, nga shtëpia ka thënë se po kërkohet që të hyjë në rend të ditës ligji për rimëkëmbje.

 

Ligji per rimekembje ekonomike, qe po kerkohet te hyje ne rend dite sot ne seancen e Kuvendit, mundeson se paku dy gjera:
1. Terheqjen e 10 per qind te kursimeve pensionale, qe eshte rreth 170 mil euro dhe
2. Terheqjen e 100 mil nga fondi i AKP per nevoja te rimekembjes ekonomike.

Related posts

Kosovarët të hënën duhet t’i fikin të gjitha dritat nëpër shtëpitë e tyre për 2 minuta

dardanianews

Valbon Krasniqi konfirmon se 21 vjeçarja që vdiq pas lindjes ishte e prekur me COVID -19

dardanianews

Ramush Haradinaj do të kërkojë nga partia e tij që njëra ministri t’i takojë PSD-së

dardanianews

Leave a Comment