20.6 C
New York
September 29, 2020
DardaniaNews
Featured Lajme

Serbia ndalon me ligj përdorimin e simboleve kombëtare shqiptare në Preshevë

Autoritetet serbe ndalojnë përdorimin e flamurit kombëtar në Luginën e Preshevës, madje ato familje që përdorin flamurin kombëtar në dasma a tubime të ndryshme, do të gjobiten nga shteti serb.

Shqiptarët atje janë pakicë e vetme që nuk u lejohet përdorimi i simboleve kombëtare me ligj.

Lidhur me këtë akt, reaguan institucionet lokale nga viset e banuara me shqiptarë.
Kështu, një reagim ndaj këtij akti pati Nazmi Hajredini, kryetar i OVL UPÇMB-së, i cili kishte përjetuar vetë këtë akt, duke penguar përdorimin e flamurit në një festë familjare të tijin.
Kundër një vendimi të tillë të shteti serb kanë reaguar edhe përfaqësues tjerë lokalë.
Për shkak të veprimeve të tilla represive nga shteti serb, shumë shqiptarë nga atje janë detyruar të migrojnë.

 

 

 

Related posts

POMPEO: KEMI DËSHMI TË MJAFTUESHME SE KORONAVIRUSI FILLOI NË LABORATORIN NË WUHAN

dardanianews

Millosheviçi është gjallë dhe jeton në Rusi, profesori i palëkundur në pretendimet e tij

dardanianews

Homazh në nderim për jetën dhe veprës madhore të Sali Çekajt

dardanianews

Leave a Comment