6.2 C
New York
January 17, 2021
DardaniaNews
Featured Lajme

Edhe Kosova edhe Serbia mashtruan për marrëveshjen e Uashingtonit, këto janë gënjeshtrat e tyre

Pak ditë më parë është nënshkruar një marrëveshje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Uashington në praninë e Presidentit amerikan, Donald Trump. Kjo marrëveshje u pa në këndëvështrime të ndryshme, për dikë ishte historike, e opozita e quajti si të pavlerë, pasi sipas tyre u nënshkrua nga një qeveri jolegjitime dhe jo e besueshme.

Profesori universitar Enver Bytyҫi thotë deri më tani të dyja palët kanë gënjyer sa i përket marrëveshjes finale dhe njohjes reciproke.

“Unë nuk i besoj asnjërës palë. Të dyja rrejnë qytetarët, i manipulojnë ata, duke e ditur fort mirë se çfarë duan. Të dy palët mashtrojnë, janë të pasinqertë, nuk duan t’u flasin zgjedhësve të tyre të vërtetën. Deri tani e vërteta ka qenë më afër retorikës së Vuçiç, sesa të Thaçit dhe thaçistëve. Tani ka filluar të ekuilibrohet kjo e vërtetë. Lajçak deklaroi dje se për herë të parë palët u pajtuan të flasin për një marrëveshje përfundimtare dhe gjithëpërfshirëse. Kjo do të thotë se udhëheqësit e deri sotëm jo vetëm kanë gënjyer për arritjen e marrëveshjes përfundimtare, por nuk paskan guxuar të flasin për të”, vlerëson profesor Bytyҫi.

Related posts

Kur Pacolli organizon një avion prej 120 njerëzish që të vallëzojnë në një tendë të Gadafit! VIDEO

dardanianews

Del një video e pa publikuar e Kurtit, paralajmërimi i tij para zgjedhjeve: Kta bohen bashkë sahora…

dardanianews

MASHT-i fillon organizimin e mësimit online për nxënësit

dardanianews