-1.9 C
New York
March 8, 2021
DardaniaNews
Natyra

Mençuria e kafshëve shumëherë di të na befasojë duke parë veprimet e tyre që i bëjnë në natyrë

Zakonisht në dokumentare për kafshët jemi mësuar të i shohim ujqit duke gjuajtur prenë e tyre në organizim grupor. Organizimi se si ujqit e bëjnë brenda llavës së tyre është vërtetë mbreslënës dhe shumë mirë i organizuar. Një grup ose llavë e ujqëve ka prijësin e mashkull dhe prijësen femër, në shkencë njihen si Alfa mashkulli dhe Alfa femra. Të dy këta i prijnë grupit ndërsa të gjithë të tjerët i dijnë detyrat e veta në organizimin grupor shkruan inforculture.info.

Mirëpo gjuajtja e presë nga një ujk i vetëm është më e rrallë dhe haset jo shpeshherë në natyrë.
Në videon më poshtë të postuar nga BBC në kanalin Youtube mund ta shihni një ujk të vetëm teksa gjuan në një grup të madh të karibunve në Kanada. /InforCulture.info

Related posts

Momenti i frikshëm kur grënzi e mbytë miun përbrenda minutit!

dardanianews

Reagimi i pabesueshëm i 12-vjeçarit tregon se çfarë duhet të bëni kur ju përballeni me një arushë (Video)

dardanianews

Shikojeni ‘intervistën me Anshtajnin’, papagallin gri afrikan (Video)

dardanianews