1.7 C
New York
January 20, 2021
DardaniaNews
Lajme Shqipëri

Të hënën rinis Reforma Zgjedhore/ PS fton PD dhe LSI të ulen përballë në Këshillin Politik

Të hënën pasdite (ora 18.00) rikthehet tryeza e negociatorëve politik te cilët do duhet te reflektojnë ndryshimet kushtetuese ne ligjin e ri zgjedhor.

I mandatuari i mazhorancës Damian Gjiknuri ftoi dy opozitat te ulen përballe per te arritur nje konsensus për hapjen listave dhe formulën e re te koalicioneve.

PD-LSI konfirmuan pjesëmarrjen, por ne tryezën politike pritet te shkojnë me një kusht, mos prekjen e koalicioneve parazgjedhore ndërsa për listat opozita jo parlamentare është e hapur për arritjen e një konsensusi me shumicën parlamentare.

Tryeza e katërshes politike do paraprihet nga një mbledhje e komisionit parlamentar të ligjeve të hënën e 14 shtatorit ku pritet te miratohet krijimi i një grupi pune për reflektimin e ndryshimeve kushtetuese, pasi komisionit të posacëm të reformës zgjedhore i ka përfunduar mandati. Me zgjedhjet parlamentare ne prag aktorët politik duhet të nxitojnë për të miratuar rregullat e reja të garës elektorale pasi këtë vit shqiptarët do i drejtohen me shpejt kutive te votimit.

Për herë të parë, do të votohet jo vetëm për partitë por edhe për kandidat, ndaj si mazhoranca ashtu edhe opozita brenda dhe jashtë parlamentit duhet te vendosin si dhe sa do te hapen listat, sa kandidat do këtë ne fletën e votimit, si do te shpërndahen mandatet për secilën zonë zgjedhore e po ashtu edhe për temën me të nxehtë të tryezës politike, koalicionet parazgjedhore. Socialistët ofrojnë si zgjedhje grupimin e opozitës në një liste të përbashkët, por kjo për opozitën jo parlamentare është pike e pashpjegueshme.

Top Channel

Related posts

Nxehet debati/Nuredin Lushtaku: Sami Lushtaku ka blerë tokë me para të popullit

dardanianews

Veliu gozhdon Vjosa Osmanin: Përkthyese e Thaçit, s’ke guxuar të garosh në Prishtinë

dardanianews

Abuzon me kunatën minorene/ Denoncimi i 11 vjeçares: Ngjarja ndodhi ditën që motra shkoi për të lindur në maternitet

dardanianews