17.1 C
New York
October 20, 2020
DardaniaNews
Lajme nga Bota

“Është e mirë vetëm për seks!”: Publikohen pamjet kur stafi i spitalit në Kanada shpërthen në fyerje, para se pacientja të vdiste

Një nga punëtorët është pushuar nga puna në një spital kanadez pasi u shfaq një video që tregon një grua autoktone që vdes duke bërtitur në ankth dhe duke u fyer nga stafi.

Kryeministri i Quebec, Francois Legault, tha se deklarimet e stafit ishin “të papranueshme” dhe “raciste”.

Ai tha se vdekja e Joyce Echaquan do të hetohet tërësisht.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ky është i fundit në një seri incidentesh që kanë ngritur pikëpyetje në lidhje me racizmin sistematik me të cilin përballen qytetarët autoktonë të Kanadasë.

Në vitin 2015 një raport zbuloi se racizmi ndaj njerëzve autoktonë në sistemin e kujdesit shëndetësor të Kanadasë kontribuoi në rezultatet e tyre të përgjithshme më të dobëta të shëndetit, krahasuar me kanadezët jo-indigjenë.

Çfarë ndodhi?

Zonja Echaquan, një grua 37-vjeçare, kishte shkuar në spitalin Joliette rreth 70 km (45 milje) nga Montreali duke vuajtur nga dhimbjet e stomakut.

Nëna e shtatë fëmijëve filmoi veten në shtratin e saj të spitalit duke bërtitur dhe duke kërkuar ndihmë urgjente.

Related posts

Zyrtarë të Koresë së Jugut thonë se Kim Jong un është ‘gjallë dhe mirë’

dardanianews

Publikohen për herë të parë fotot e Kim Jong-un sëbashku me sozinë e tij. Dyshohet se ka disa…

dardanianews

Vendi i parë në botë deri më tani i cili goditet nga vala e dytë e COVID-19

dardanianews

Leave a Comment