6.2 C
New York
January 17, 2021
DardaniaNews
Shëndetësi

Si ta dalloni gripin sezonal, nga simptomat e koronavirusit

Sezoni i vjeshtës do të jetë problematik kudo në botë për shkak të gripit sezonal dhe pandemisë që ka përfshirë botën prej disa muajsh.

Megjithatë, disa këshilla mund t’ju ndihmojnë që ta dalloni gripin sezonal nga infektimi me Covid-19.

Të dy infeksionet rezultojnë me një kollë dhe ethe, si edhe një ndjenjë të përgjithshme të dobësisë, shkruan Indeksonline.

Dhimbja e fytit, dhimbja e kokës, dhimbja e muskujve, rrjedhja e hundëve janë më të zakonshme te njerëzit me gripin sezonal, ndërsa humbja e nuhatjes dhe shijes është tipike te njerëzit që janë pozitivë me Covid-19.

Mjekët sygjerojnë që në momentin e parë që ndiheni keq me shëndetin ta vizitoni qendrën më të afërt mjekësore për të marrë masat e para parandaluese./Indeksonline/

Related posts

Simptomë e re e coronavirusit! Shfaqet në shputa të këmbëve dhe të gjithë e injorojnë

dardanianews

Publikon foton e nënës së shtrirë në Infektivë: Për ata që kanë dyshime, turp që po dilni pa maska

dardanianews

Lajm fantastik nga Londra: Zbulohet vaksina kundër koronavirusit, testohet suksesshëm te minjtë

dardanianews