4.1 C
New York
February 27, 2021
DardaniaNews
Featured Lajme

Pamje të rralla nga dita kur u varros Enver Maloku 22 vite më parë

Sot bëhen 22 vjet nga vrasja e veprimtarit të LDK-së, Enver Maloku.

Enver Maloku i cili ishte kreu i Qendrës Informative të Kosovës, u vra më 11 janar 1999, në një kohë kur situata ishte mjaft e rënduar nga lufta.

Pak metra prej banesës së tij në përdhes të një blloku banesash në Breg të Diellit, në sytë e gruas dhe të fëmijëve, atentatorët e vranë Enver Malokun, i cili ndërroi jetë pak minuta më vonë në spitalin e Prishtinës.

Mediat e huaja e kishin përcjellë me interes edhe funeralin e veprimtarit të LDK-së, i cili ka mërita të mëdha në informimin e publikut në një kohë mjaft të vështirë për Kosovën, shkruan Magazina.

Pas vrasjes së Malokut rreth 70 gazetarë kishin marshuar në rrugët e Prishtinës.

Pamje nga funerali i Enver Malokut:

https://video.gjirafa.com/122424010-931554494317954-1923760482487465243-n-mp4

Related posts

Kryetari i OVL-UÇK e fyen keq Albin Kurtin

dardanianews

86 TË SHËRUAR DHE 514 RASTE ME COVID-19!

dardanianews

“Komisioni Evropian në vjeshtë e rikonfirmon se Kosova i ka përmbushur kushtet për vizat”

dardanianews