5.8 C
New York
March 5, 2024
DardaniaNews
EkonomiFeaturedLajme nga Bota

Gruri më lirë se para luftës, ndikoi marrëveshja për daljen ngarkesës nga Ukraina

Sot në tregun botëror gruri kushton më pak e kur nisi lufta në Ukrainë në 24 shkurt.

Ky është efekti marrëveshjes që lejoi daljen e grurit ukrainas nga porti i Odesës. Gjatë orëve të fundit nga ky port në Ukrainë u nis një anije tjetër plot me drithëra.

Daljen e grurit nga Ukraina e përshëndeti dhe papa i cili e quajti një shenjë të mirë drejt paqes.

Organizata Botërore e Ushqimit njofton se gjatë muajit korrik kanë rënë çmimet e ushqimeve në të gjithë botën.

Shenjë që largon parashikimin negativ të OKB-së që njoftonte një krizë urie në disa vende të botës.

Në bursën e Çikagos në 20 shkurt një njësi grurë kushtonte 875 dollarë ndërsa në 7 mars kapi kuotën e 1400 dollarëve ndërsa sot po shitet për 776 dollarë 99 dollarë më pak se kur nisi lufta.

Sipas Organizatës Botërore të Ushqimit në muajin korrik çmimi i grurit ka rënë më 14.5 %.

Këto çmime priten të reflektohen edhe në produktet e tjera ushqimore në të gjithë globin. Top Channel

Related posts

“Raketat janë prodhim serb”, analisti: Si Vuçiç e ndihmoi Hamasin kundër Izraelit user 1 October 10, 2023 Aleksandar Vuçiq , hamasi , izraeli , Palestina , serbia Analisti Avenir Peka tha në një intervistë për Euronews Albania se ka disa elementë që lidhin sulmin terrorist të 24 shtatorit në Kosovë dhe të 8 tetorit në Izrael. Ai tregoi se lideri i sulmit terrorist në Izrael është një palestinez që është dhe shtetas serb dhe njihet si mik i presidentit Vuçiç. PROMOTED CONTENT Metoda që djeg kërpudhat pa lënë gjurmë! More… 764 191 255 “Me shumë gjasa raketat e përdorura nga Hamasi janë raketa të shitura nga Serbia, se si kanë arritur deri aty unë nuk e di, por janë prodhim serb dhe më kryesorja vetëm në gushtin e këtij viti, zv. ministri i Jashtëm serb ka urdhëruar në Teheran dhe ka bërë një marrëveshje prej 400 milionë dollarësh për blerjen e 20 mijë dronëve vetëvrasës, ato dronët e vegjël nga 1 metër-1 metër e gjysmë,” – u shpreh Peka. Lexo më shumë Formohet qeveria emergjente dhe kabineti i luftës në Izrael Analisti shtoi se Serbia është një ishull i rrethuar nga NATO dhe sigurisht që këto dronë nuk mund t’i përdorë kundër NATO-s dhe këto dronë nuk janë për asgjë tjetër veçse për t’u përdorur kundër Kosovës nëse ndonjëherë do të duhet. /euronews.al/ Rruga Press

dardanianews

Lëvizjet dramatike të Edi Ramës në Maqedoni, Burojë e Prishtinë”/ Ja alarmi nga bashkëluftëtari i Sali Çekajt

dardanianews

KOMUNIKATË E NËNDEGËS SË LDK-së NË WILISAU!

dardanianews