2.5 C
New York
February 1, 2023
DardaniaNews
EkonomiFeaturedLajme nga Bota

Gruri më lirë se para luftës, ndikoi marrëveshja për daljen ngarkesës nga Ukraina

Sot në tregun botëror gruri kushton më pak e kur nisi lufta në Ukrainë në 24 shkurt.

Ky është efekti marrëveshjes që lejoi daljen e grurit ukrainas nga porti i Odesës. Gjatë orëve të fundit nga ky port në Ukrainë u nis një anije tjetër plot me drithëra.

Daljen e grurit nga Ukraina e përshëndeti dhe papa i cili e quajti një shenjë të mirë drejt paqes.

Organizata Botërore e Ushqimit njofton se gjatë muajit korrik kanë rënë çmimet e ushqimeve në të gjithë botën.

Shenjë që largon parashikimin negativ të OKB-së që njoftonte një krizë urie në disa vende të botës.

Në bursën e Çikagos në 20 shkurt një njësi grurë kushtonte 875 dollarë ndërsa në 7 mars kapi kuotën e 1400 dollarëve ndërsa sot po shitet për 776 dollarë 99 dollarë më pak se kur nisi lufta.

Sipas Organizatës Botërore të Ushqimit në muajin korrik çmimi i grurit ka rënë më 14.5 %.

Këto çmime priten të reflektohen edhe në produktet e tjera ushqimore në të gjithë globin. Top Channel

Related posts

Befasi e madhe, Mësohet partia e Vjosa Osmanit, ajo prishet keq me Isa Mustafen

dardanianews

Kurti flet për bordet e reja, i quan profesionale!

dardanianews

Pamjet shfaqin rusët duke bastisur një jetimore për të rrëmbyer fëmijët ukrainas

dardanianews