10.1 C
New York
April 18, 2021
DardaniaNews
Featured Lajme

Historike: Të hënën nënshkruhet vendosja e raporteve diplomatike Kosovë-Izrael

Kosova dhe Izreali do të hyjnë të hënën e 1 shkurtit në një etapë të re historike duke nënshkruar kështu formalizimin e marrëdhënieve diplomatike me njëra tjetrën.

Kjo është bërë e ditur nga ministrja e Jashtme e Kosovës, Meliza Haradinaj, me anë të një postimi në Facebook.

Ajo ka thënë se formalizimi do të bëhet me një ceremoni virtuale.

Republika e Kosovës po hyn në një etapë të re historike me Shtetin e Izraelit. Shtetësia dhe subjektiviteti ndërkombëtar i Kosovës po konsolidohet fuqishëm! Ditën e Hënë me datë 1 Shkurt, me një ceremoni solemne virtuale, do të firmoset formalizimi i marrëdhënieve diplomatike mes Republikës së Kosovës dhe Shtetit të Izraelit.  Mirënjohës përjetë Shteteve të Bashkuara të Amerikës.Zoti e bekoftë Kosovën dhe miqtë e saj”, ka shkruar ajo.

Related posts

Edhe 30 raste të reja me koronavirus në Kosovë, shërohen 9 pacientë të tjerë

dardanianews

Reagojnë partitë shqiptare pas paralajmërimit të Kurtit për hapjen e VV-së në Maqedoni

dardanianews

U shpall i vdekur në Prishtinë, kosovari u “ringjall” në Shkup

dardanianews