11.1 C
New York
May 8, 2021
DardaniaNews
Featured Lajme

Isa Mustafa Zbulon Edhe Njëherë Varësinë E Tij Nga Thaçi, Kërkon Nga Osmani E Kurti Të Garantojnë Për Të Akuzuarit Nga Specialja!

Ish-kryetari i LDK-së Isa Mustafa, ka thënë se asnjëri nga krerët e UÇK-së nuk paraqet rrezik për drejtësinë, nëse do t’u lejohej mbrojtja në liri.

“Jam shumë i bindur se asnjëri nga krerët e UÇK-së, të cilët tani po përballen me akuza në Dhomat e Veçanta në Hagë, nuk paraqesin rrezik për drejtësinë, nëse do t’u lejohej të mbrohen në liri. Të gjithë ata kanë treguar gatishmëri të përballen me drejtësinë”, ka thënë Mustafa për lajmi.net.

Tutje, ai ka thënë se ju takon institucioneve të vendit të garantojnë për ish-krerët e UÇK-së që po mbahen në paraburgim.

“Është më e pakta që institucionet e larta të vendit do duhej të bënin për qytetarët e vet. Pozitat e larta kërkojnë edhe marrje të përgjegjësisë së lartë, të pëlqeu apo jo”, ka thënë Mustafa.

Kujtojmë se gjatë vitit 2004 kur kreu ish-gjenerali i UÇK-së Ramush Haradinaj, po mbahej në paraburgim nga Tribunali i Hagës për krime lufte, ish-presidenti i atëhershëm nga radhët e LDK-së, Ibrahim Rugova, kishte garantuar për lirimin e tij me kusht.

Pas raportimit se Kroacia, Austria dhe Sllovenia kanë ofruar garanci që ish-krerët e UÇK-së që po mbahen në paraburgim në Hagë, një veprim i tillë po kërkohet edhe nga Qeveria e tanishme e Kosovës.

Related posts

Lajmi i fundit: Avokati Halilaj thotë se i është bërë atentat: Kam plagë në trup, më gjuajtën për të më vrarë

dardanianews

Dyshime se ka pasur gabim në llogaritjen e votave për Qeverinë Hoti

dardanianews

“Dëshmia e Znaçkës”, vjen deklarata tronditëse – zbardhen arsyet pse shokët e luftës dëshmuan në Speciale për njëri-tjetrin

dardanianews