2.9 C
New York
April 22, 2021
DardaniaNews
Shëndetësi

Kur nis vaksinimi dhe kush do e marrë, tregon Lul Raka

Kosova pritet që gjatë këtij muaji të furnizohet me vaksinat e para antiCOVID. Kështu kanë bërë të ditur ditë më parë nga Ministria e Shëndetësisë dhe qeveria.

E lidhur me këtë, mikrobiologu Lul Raka theksoi se gjatë verës pritet të bëhet vaksinimi masiv.

Verës fillon vaksinimi masiv, vaksinat e para sipas kontratës me Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH) AstraZeneca do vijnë në shkurt. 100 mijë doza menjëherë pas ardhjes do fillon vaksinimi”, tha ndër tjera Raka.

Raka tregoi edhe se a do të mund të vaksinohen edhe ata persona që kanë kaluar COVID-19. Mikrobiologu tha se personat që e kanë kaluar COVID-19 mund të vaksinohen.

Ai në RTV21 tha se këta persona në fillim do e marrin vaksinën me doza të kufizuara.

“Personat që e kanë kaluar sëmundjen mund ta marrin vaksinën mirëpo në fillim dozat do të jenë të kufizuar edhe nuk do jenë në rend të parë të pritjes”, tha Raka.

Apel për respektim të masave antiCOVID-19 Raka bëri edhe gjatë kësaj bisede, si dhe tha se “nëse refuzojmë marrjen e vaksinës, COVID-19 do ta kemi më gjatë se që e kemi menduar”.

Raka gjithashtu theksoi se me rritjen e prodhimit të vaksinave do të lehtësohet furnizimi me vaksinat.

© SYRI.net

Related posts

Ishte në prag të “zbulimit të madh”, studiuesi i koronavirusit vritet brutalisht

dardanianews

Bashkë me vaksinën, kosovarët do ta marrin edhe “pasaportën COVID-19”

dardanianews

Një hetim zbulon se si Kina fshehu madhësinë e pandemisë nga popullsia e saj

dardanianews