10.1 C
New York
April 18, 2021
DardaniaNews
Natyra

Mençuria e kafshëve shumëherë di të na befasojë duke parë veprimet e tyre që i bëjnë në natyrë

Zakonisht në dokumentare për kafshët jemi mësuar të i shohim ujqit duke gjuajtur prenë e tyre në organizim grupor. Organizimi se si ujqit e bëjnë brenda llavës së tyre është vërtetë mbreslënës dhe shumë mirë i organizuar. Një grup ose llavë e ujqëve ka prijësin e mashkull dhe prijësen femër, në shkencë njihen si Alfa mashkulli dhe Alfa femra. Të dy këta i prijnë grupit ndërsa të gjithë të tjerët i dijnë detyrat e veta në organizimin grupor shkruan inforculture.info.

Mirëpo gjuajtja e presë nga një ujk i vetëm është më e rrallë dhe haset jo shpeshherë në natyrë.
Në videon më poshtë të postuar nga BBC në kanalin Youtube mund ta shihni një ujk të vetëm teksa gjuan në një grup të madh të karibunve në Kanada. /InforCulture.info

Related posts

Qyqja mahnit shkencëtarët, fluturon mbi 12,000 kilometra nga Zambia në Mongoli

dardanianews

VIDEO mizore/ Kanibalizëm në Arktik, arinjtë polar po hanë njëri-tjetrin për shkak të…

dardanianews

Momenti i frikshëm kur grënzi e mbytë miun përbrenda minutit!

dardanianews