25.1 C
New York
June 24, 2024
DardaniaNews
FeaturedLajme

Ndahet nga jeta gazetarja e Zërit të Amerikës, Rudina Dervishi

Rudina Dervishi, gazetarja dhe drejtuesja e njohur prej shumë vitesh e emisionit televiziv “Ditari” të Zërit të Amerikës, u nda nga jeta të martën, më 12 Shtator, në moshën 53-vjeçare, pas një beteje dy vjeçare me kancerin e gjirit.

Ikja e saj e parakohshme është një humbje e madhe për familjen dhe për kolegët e saj të Shërbimit Shqip të Zërit të Amerikës.

Për më shumë se 25 vjet, Rudina dha një kontribut të çmuar me profesionalizmin e saj si një gazetare e apasionuar, duke mbuluar tema të shumëllojshme nga ekonomia, politika, të drejtat e njeriut dhe të gruas, e deri tek arti.

Ajo la pas bashkëshortin, tre djemtë dhe nënën. /VOA

Related posts

Viti 1995, kur Ramabaja akuzohej se i ka blerë provimet në Tiranë: Është ekspert i përçarjes

dardanianews

Studimi i Universitetit të Cambridge: Koronavirusi shpërtheu në shtator të 2019’ës, janë tre lloje

dardanianews

Kujdes, dy variantet e Omicron po vazhdojnë të përhapen me pasoja të rënda për shëndetin

dardanianews