23.8 C
New York
June 21, 2021
DardaniaNews
Featured Lajme

Publikohen pamjet nga stërvitja më e madhe nga Lufta e Dytë Botërore, ja operacioni i amerikanëve në Shqipëri

Në Portin e Durrësit nisi sot stërvitja e madhe, me dislokimin që ndodh për herë të parë që prej Luftës së Dytë Botërore, në Europë, ku do të demonstrohen aftësitë ndërvepruese të Shteteve të Bashkuara me ushtritë partnere të NATO-s, për sigurinë në Ballkanin Perëndimor dhe rajonet e Detit të Zi.

Stërvitja ushtarake, e organizuar nga ushtria amerikane në Europë dhe Afrikë, ku marrin pjesë rreth 28 mijë trupa nga 26 vende aleate dhe partnere, do të zhvillohet në 7 baza të ndryshme në vendin tonë.

Ambasada amerikane ka postuar pamjet nga evenimenti, ku nuk munguan as gjeneralët amerikanë.

https://help.twitter.com/en/twitter-for-websites-ads-info-and-privacy

“Si pjesë e Ceremonisë së Hapjes DefenderEurope 21 dhe Ditës së Vizitorëve të Shquar në Portin e #Durres Gjeneralët e SH.B.A. Tod Wolters, Jeffrey Harrigian dhe Christopher Cavoli, @USAmbAlbania dhe personalitete të tjera dolën në anijet e Rojës Bregdetare Shqiptare për të parë transferimin e automjeteve në det si pjesë e operacionit të Përbashkët të Logjistikës. Ky operacion, po provohet për herë të parë në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore,” shkruan ambasada.

 

Related posts

​Hoti tregon nëse Vjosa Osmani do të largohet nga LDK

dardanianews

Kërcënohet me vrasje Naim Miftari, ky shpërthen me akuza në drejtim të Thaçit e Veselit

dardanianews

Luana Vjollca thekson vijat trupore në foton me bikini

dardanianews