22.5 C
New York
June 21, 2021
DardaniaNews
Featured Lajme

SHBA stërvitet në Ballkan/ Ushtria ruse kundëpërgjigjet, zbarkon në Serbi

Ministria Serbe e Mbrojtjes njoftoi sot se aktualisht po zhvillohej një stërvitje e përbashkët e njësive speciale të Forcave të Armatosura Serbe dhe Forcave të Armatosura Ruse, e quajtur Përgjigja e Përbashkët 2021.

Qëllimi i stërvitjes ishte trajnimi i njësive dhe strukturave komanduese, shkëmbimi i përvojës dhe përcjellja e njohurive dhe aftësive në luftën bashkëkohore kundër terrorizmit.

Ushtrimi stërvitor konsiston në praktikimin e operacioneve taktike të njësive speciale në tokë, ujë dhe në ajër, në antiterrorizëm, me armatime dhe pajisje që janë në përdorim në ushtritë serbe dhe ruse. Do të kryhet gjithashtu një ushtrim taktik me praktikë të drejtpërdrejtë të synuar.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë gjithashtu deklaroi se një ushtrim i përbashkët kundër terrorizmit i ushtarakëve serbë dhe rusë kishte filluar në Serbi. Deklarata lexon se njësitë speciale të dy ushtarakëve po marrin pjesë në stërvitjen, e cila do të zgjasë deri më 25 maj.

Related posts

Ibrahim Kelmendi në Speciale tregon vrasjen që e koordinoi Azem Syla: Ja pse u vra Ilir Konushevci

dardanianews

Ekskluzive: Kuvendi nesër në ora 11:00 voton për mocionin e votëbesimit ndaj Qeverisë Kurti

dardanianews

Ushtria e SHBA-së dhuron mjete ushtarake për Ushtrinë e Kosovës

dardanianews