2.5 C
New York
February 2, 2023
DardaniaNews
FeaturedLajme

Shoferi i Ministrit Blerim Reka rezulton pozitivë me Covid-19

Pas publikimit të lajmit se  një pjesë e kabinetit të kryeministrit në detyrë Albin Kurti si dhe vet kryeministri Kurti do të vetizolohen, për shkak se kanë pasur kontakt me një person  që kishte kontakt me dikë që ka rezultuar pozitë, i janë bërë testet kabinetit dhe stafit të ministrit të Integrimeve Evropiane Blerim Reka, raporton IndeksOnline.

IndeksOnline mëson se shoferi i ministrit Reka ka rezultuar pozitiv në testet e bëra pak ma parë.

Ndërsa të gjithë personat që kanë pasur kontakte me të dyshuarin, do tu nënshtrohen testeve në ditët në vijim.

Ndryshe gjatë ditës  Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës Përparim Kryeziu deklaroi se nëse rekomandimet janë që duhet të vazhdohet me vetëizolim atëherë do ta respektojnë atë.

Kryeziu informoi se kontakti i fundit me zyrtarin e dyshuar si të prekur me COVID-19 ka qenë gjatë ditës së premte.

“Kontakti i fundit ka qenë gjatë javës që lamë pas, përkatësisht gjatë ditës së premte. […] Fillimisht ne jemi në pritje të publikimit të rezultateve dhe pasi të publikohen rezultatet e testit të zyrtarit nga Ministria e Integrimit dhe në varësi të rezultatit sipas rekomandimeve të IKSHPK dhe Ministrisë së Shëndetësisë ne do t’i respektojmë veprimet që duhen ndërmarrë”, vijoi Kryeziu.

 

Related posts

Lajmi i fundit: Shkarkohet Valdete Daka

dardanianews

Ky është ishulli i rrezikshëm që është i ndaluar për njerëzit

dardanianews

Rexhep Selimi në listën e zezë të SHBA-ve, Gjykata Speciale e akuzon për këtë gjë “10shin” në këtë pikë të aktakuzës

dardanianews