27.1 C
New York
June 25, 2024
DardaniaNews
FeaturedLajme

Shpëtim Hajdaraj: Taborit të LPK-së i pengoi deklarata e Smajl Hajdarajt për UÇK-në

Shpëtim Hajdaraj, djali i veprimtarit të vrarë të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Smajl Hajdaraj, është i ftuar në “Pressing” të T7, ku po rrëfen për vrasjen e babait të tij më 17 janar 2002.

Në studio është shfaqur një fjalim i Smajl Hajdarajt, ku grupin ushtarak për çlirimin e Kosovës e sheh si institucionale të Kosovës që aso kohe udhëhiqeshin nga Ibrahim Rugova.

Shpëitm Hajdaraj ka thënë se ai deklarim i ka penguar qarqeve të atëhershme të Lëvizjes Popullore të Kosovës (LPK).

“Ka pasur qarqe që iu ka penguar ky deklarim, kryesisht kanë ardhur nga kundërshtarët ideologjikë. Në atë kohë kanë qenë kryesisht ajo që është quajtur njerëz nga ai tabori i LPK-së. Atyre iu ka penguar shumë ky deklarim. Sepse pastaj ata e ndërtuan frymën dhe narracionin se vetëm ne jemi çlirimtarë, ju jeni tradhtarë. Duhet të vriten të gjithë këta. Ka pasur frymë të ndërtuar gjatë asaj periudhe”, ka thënë ai. /Gazeta Express

 

Related posts

Shqiptarja nga Sanxhaku i shkruan Abazoviqit: Ti ke shitur kombin dhe fenë për disa miliona euro

dardanianews

Kryente marrëdhënie se*suale në sallën e operacionit ndërsa pacientët prisnin jashtë, mjeku përballet me…

dardanianews

Publikohet rrëfimi i Hamëz Jasharit pas sulmit të 22 janarit 1998: Edhe Europa t’i hap dyert për ne…

dardanianews