24.1 C
New York
July 13, 2024
DardaniaNews
Uncategorized

U arrestua pasi kërcënoi presidentin, familja Boletini vjen më një letër të fuqishme drejtuar Hashim Thaçit dhe Albin Kurtit

Kujtim Peci, që njihet ndryshe edhe si Kujtim Boletini për shkak të fshatit nga vije, ditë më parë është arrestuar nga Policia e Kosovës, pas kërcënimit që i bëri presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi.

Krejt kjo kishte ndodhur, pasi Boletini përmes një postimi në profilin e tij në Facebook, kishte postuar një fotografi ku shihen dy armë dhe kishte shkruar për presidentin Thaçi, se gjumin gjumë s’do ta lë ta bëjë.

Sot i zhdrypa preh tavani se në kuvend po flitet për ndarjen e Kosovës nga Hashim Broja le te dinë Hashim Broja a kushdo qoftë ai se ende jemi gjallë pjesa e Veriut. Nuk e lejojmë ndarjen o Hashim Broja, dije se gjumin, gjumë stala me bo”, kishte shkruar Boletini.

Më këtë rast, familja Boletini përmes një shkrese të dërguar në adresën e redaksisë së gazetës “Bota sot”, kanë kërkuar që të lirohet djali i tyre.

Sipas kësaj familje, lira e shprehjes është e garantuar me Kushtetutën e Republikës se Kosovës, andaj edhe kanë kërkuar nga presidenti Thaçi dhe kryeministri Kurti, që ta shqyrtojnë kërkesën e tyre për lirimin e Kujtim Boletinit.

Ja letra e plotë drejtuar presidentit Thaçi dhe kryeministrit Kurti, e dërguar në adresën e redaksisë “Bota sot”.

Familja Boletini dhe babai Xhevat Boletini kërkon lirimin e menjëhershëm të birit dhe vllëut të tyre Kujtim Boletini. Arsyeja e arrestimit të vëllait dhe birit tonë Kujtimit është e pa drejtë dhe pa kurrfarë arsyeje.

Lira e të shprehurit është e garantuar me Kushtetutën e Republikës se Kosovës, andaj, kërkojmë nga organet e drejtësisë që mos të bien pre e politikës dhe e qarqeve politike, por, kërkojmë nga drejtësia që të lirojnë djalin tonë sa më shpejtë që është e mundur, sepse djali ynë nuk ka bërë as një krim, pos që e ka shprehur mllefin e çastit me ngjarjet e fundit politike.

Kërkojmë nga presidenti i vendit që të liron djalin dhe vëllain tonë. Kërkojmë nga kryeministri i Kosovës te lirojnë djalin vëllain dhe tonë, sepse lira e te shprehurit është e garantuar në ligjet dhe kushtetutën tonë. /Bota sot/

Related posts

Terroristi, heroina, viktima – tre shqiptarët e përfshirë në sulmin terrorist në Vjenë

dardanianews

Ukrainasit fitojnë betejën e dytë më të madhe: Ikin rusët

dardanianews

Kjo është e dashura e re e babit të Anitës, Mustafë Muqajt

dardanianews