19.2 C
New York
May 27, 2024
DardaniaNews
Kinematografi

Vjen filmi i parë për Ilirët, bashkëpunim mes Italisë, Kroacisë dhe Sllovenisë

Shumë shpejt gjatë vitit të ardhshëm, do të mund të shohim një film të ri në ekranet e mëdha të kinemave shqiptare.

Aktori i njohur nga Kosova Fatmir Spahiu, ka bërë të ditur lajmin.

Përmes një postimi në llogarinë e tij në “Facebook” ka bërë të ditur, se produksioni “Buka” do të jetë pjesë e projektit filmik të titulluar “Illyricvm”.

Po ashtu aktori tregon, se producentja e filmit është Ankica Tilic, një emër i madh i kinematografisë evropiane, kurse regjisor dhe skenarist është Simon Bogojeviç Narath.

Aktori në postimin e tij ka falënderuar “Qendrën Kinematografike të Kosovës” për votimin e projektit, i cili do të jetë pjesë e koproduksionit në Kroaci, Sllovenisë, Italisë dhe Kosovës.

Related posts

Marca: Aktori amerikan që po u mëson ushtarëve rusë artet marciale

dardanianews

Revolta e aktorit të njohur: Si u katandisëm kështu, sot bën filma Ermali, Luizi dhe Noizy

dardanianews

Traileri zyrtar i ‘Dy Gisht Mjaltë 2’ është thjesht i çmendur! XING

dardanianews