2.3 C
New York
April 22, 2021
DardaniaNews
Shëndetësi

Çështje javësh vaksina kundër Covid-19, bota në prag të shpëtimit

Sipas OBSH-së në tërë botën janë rreth 200 kompani, universitete dhe institute që po hulumtojnë të prodhojnë vaksinën kundër Covid-19. Sipas të dhënave të fundit të OBSH-së janë tri projekte vaksinash në përfundim të testeve klinike që pas pak javësh do të dalin në qarkullim.

Gjermani.

Kompania Mainz Biontech e shefit Uğur Şahin së bashku me gjigantin farmaceutik amerikan Pfizer dhe konglomeratin kinez Fosun janë në fazën e fundit të testimit të vaksinës në Gjermani. Instituti Paul Ehrlich ka dhënë aprovimin përkatës. Deri më tani gjithçka po shkon sipas planit dhe pas pak javësh vaksina del në qarkullim.

Britani e Madhe.

Kompania farmaceutike AstraZeneca (Uni Oxford) është në fazën e katërt, përkatësisht në përfundim të provës së vaksinës. Tashmë nga kjo kompani janë bërë porositë për rreth 400 milion vaksina që do të blihen nga Gjermania, Franca, Holanda dhe Italia.

Rusi.

Gamaleya instituti shtetëror i Rusisë më 11 gusht e ka aprovuar vaksinën dhe ka paralajmëruar se nga 1 janari 2021 do ta hedh në qarkullim.

Tabela e mëposhtme tregon se në cilat faza po kalojnë ose kanë përfunduar vaksinat kundër Covid-19. (zdf.de).

Related posts

Studimi i Universitetit të Cambridge: Koronavirusi shpërtheu në shtator të 2019’ës, janë tre lloje

dardanianews

“Unë jam infermierja që i heq ventilatorin pacientëve… jam përgjegjëse për vdekjen e tyre”

dardanianews

A do të mund të na shpëtonte “imunologjia e lindur” nga koronavirusi

dardanianews