12.2 C
New York
April 19, 2024
DardaniaNews
Kronika e zezëLajme nga Bota

E tmerrshme: Babai i heq organet gjenitale vajzave të tij duke i mashtruar kinse do të vaksinohen për Covid-19

Një burrë në Egjipt i cili dyshohet se ka kryer gjymtim gjenital të femrës (FGM) të kryer mbi tre vajzat e tij pasi i mashtroi ato, është akuzuar së bashku me mjekun që kreu procedurën.

Mjeku shkoi në shtëpinë e vajzave pasi babai i tyre u tha atyre se do të marrin një “vaksinim” të koronavirusit, tha prokurori i përgjithshëm i Egjiptit, transmeton vizioni.info.

Vajzat, nën moshën 18 vjeç, u droguan dhe mjeku preu organet gjenitale.

FGM u bë e paligjshme në 2008 në Egjipt, por mbetet mbizotëruese.

Një vaksinë për koronavirus aktualisht nuk ekziston megjithëse testimet globale për të zhvilluar një janë në proces.

Vajzat i thanë nënës së tyre, e cila është e ndarë nga babai i tyre, për procedurën dhe ajo njoftoi autoritetet.

“Ato humbën vetëdijen dhe kur u zgjuan u tronditën kur gjetën këmbët e lidhura së bashku dhe një ndjesi dhimbjeje në organet e tyre gjenitale”, tha prokurori në një deklaratë.

Kryerja e FGM u bë një veprim kriminal në Egjipt në vitin 2016, dhe mjekët mund të burgosen deri në shtatë vjet, nëse shpallen fajtorë për kryerjen e procedurës. Kushdo që e kërkon atë mund të denohet deri në tre vjet burg.

Por deri më tani askush nuk është ndjekur penalisht me sukses sipas ligjit. Grupet për të drejtat e grave thonë se gjyqtarët dhe policia nuk e marrin legjislacionin aq seriozisht.

Pavarësisht se është i jashtëligjshëm në shumë pjesë të botës, procesi praktikohet ende globalisht.

Procedurat ndryshojnë ose dëmtojnë organet gjenitale të grave për arsye jo mjekësore, dhe shpesh përfshijnë heqjen ose prerjen e labive dhe klitorisit.

Kombet e Bashkuara vlerësojnë se 200 milion gra dhe vajza të gjalla sot kanë kaluar një formë të gjymtimit gjenital.

Në Egjipt, ajo është e përhapur në të dy bashkësitë e krishtera dhe myslimane, dhe shpesh është e justifikuar për arsye kulturore ose fetare, por është e rrënjosur në dëshirën për të kontrolluar seksualitetin e një gruaje.

Deri në 87% të grave dhe vajzave egjiptiane të moshës 15-49 vjeç kanë kaluar FGM-në, sipas një studimi të vitit 2016 nga Fondi i Fëmijëve i Kombeve të Bashkuara./Vioni.info

Related posts

Viktima e aksidentit me fatalitet në Prishtinë ishte profesor universitar

dardanianews

I preu kokën gruas 17-vjeçare, dënohet vetëm me 8 vjet burg, kjo është arsyej

dardanianews

Disa persona e dhunojnë një grua në Ferizaj, ajo mbetet shtatzënë

dardanianews