22.4 C
New York
May 27, 2024
DardaniaNews
FeaturedLajme

Gazeta austriake zbulon skenarin e rrëzimit të Kurtit, fajëson Grenellin dhe tregon se çka do të ndodh me Thaçin në Speciale

Edhe gazeta e njohur austriake “Der Standard”, i ka kushtuar vëmendje rrëzimit të Qeverisë së Albin Kurtit, në kohën kur Kosova po përballet me pandeminë e quajtur “Coronavirus”.

Gazeta shkruan se qeverinë Kurti e rrëzoi Amerika, e cila tani është në kundërshtim të qartë me evropianët në politikën e Kosovës, përcjell Bota sot.

“Der Standard” thekson se rrëzimi i Qeverisë nuk kishte asnjë lidhje me masat për Coronavirusin siç pretendonte presidenti Hashim Thaçi, por ka lidhje me të dërguarin amerikan për Kosovën dhe Serbinë, Richard Grenell.

“Ky i fundit ka tërhequr në anën e tij “fraksionin e dinosaurëve” të LDK-së. Grenell dëshiron të implementojë një marrëveshje midis Serbisë dhe Kosovës së bashku me Thaçin dhe Presidentin serb Aleksandar Vuçiq”, shkruan gazeta.
Pritet që së shpejti të formohet një qeveri tjetër nën kontrollin e Thaçit, thekson mediumi.

Por, “njeriu i amerikanëve” siç e përshkruan veten Thaçi mund të shantazhohet për shkak të së kaluarës së tij në luftë.

“Thaçi mundohet ta portretizojë veten si “njeriu i amerikanëve” në Kosovë dhe jashtë saj. Sidoqoftë, ai mund të shantazhohet për shkak të së kaluarës së tij në luftë. Nuk mund të përjashtohet që ai të përfundojë në Hagë para Gjykatës Speciale për krime lufte”, ka shkruar “Der Standard”, përcjell Bota sot.

Shkrimi i plotë i “Der Standard”:

Politika e Ballkanit e Trumpit: Qeveria e Kosovës e rrëzuar

Qeveria Kurti u rrëzua të mërkurën mbrëma me një votim mosbesimi. SHBA-ja e Trumpit tani është në kundërshtim të qartë me evropianët në politikën e Kosovës.

Shumë qytetarë të Prishtinës kanë protestuar me enë ose shufra hekuri në ballkonet e tyre për të parandaluar rënien e qeverisë. Nëse nuk do të kishte rrugëdalje për shkak të krizës së Coronavirusit, rrugët e kryeqytetit të Kosovës ditën e mërkurë me siguri do të ishin plot demonstrues kundër kuadrove të vjetra.

Megjithë paralajmërimin e autoriteteve shëndetësore se mbajtja e seancës së Kuvendit është shumë e rrezikshme, koalicioni i Vetëvendosjes (VV) e kryeministrit Albin Kurti me Lidhjen Demokratike të Kosovës (LDK), e cila ishte në funksion që nga shkurti, u rrëzua të mërkurën në mbrëmje me një votim mosbesimi.

Zyrtarisht, ekzistonte një arsye për rrëzimin e saj: nëse duhet të shpallej ose jo gjendja e jashtëzakonshme. Presidenti Hashim Thaçi, kundërshtari më i madh politik vendas i Kurtit, u përpoq ta arrinte këtë, sepse si kryetar i shtetit ai dëshironte të merrte më shumë të drejta për qasje. Kuadrot e vjetra të LDK-së, të ashtuquajturit “fraksion dinosauri”, e ndoqën presidentin, sepse donin të linin vetë koalicionin.

“Suksesi” për Trump

Sidoqoftë, kjo nuk ka asnjë lidhje me krizën e koronavirusit ose me masat kundër saj, por me të dërguarin amerikan për Kosovën dhe Serbinë, drejtori i inteligjencës së Trump, Richard Grenell. Ky i fundit ka tërhequr në anën e tij “fraksionin e dinosaurëve” të LDK-së. Grenell dëshiron të implementojë një marrëveshje midis Serbisë dhe Kosovës së bashku me Thaçin dhe Presidentin serb Aleksandar Vuçiq. Është detyra e tij të arrijë një “sukses” të politikës së jashtme për shefin e tij, Trump, përpara zgjedhjeve në SHBA.

Kurti është kundër një marrëveshje të tillë jo transparente dhe me sa duket kjo është arsyeja pse u rrëzua.

Pas votimit të mosbesimit, ai tha se zyrtarëve që takuan Grenellin në Uashington u ishte dhënë shumë fuqi “nga lart” – ai po i referohej ish-ministrit të Jashtëm të LDK-së Skender Hyseni, i cili foli me Trump dy javë më parë dhe me sa duket kishte filluar fundin e koalicionit.

Legjitimiteti nga poshtë

“Por legjitimiteti vjen nga poshtë, jo nga lart”, shtoi Kurti. Ishte planifikuar më herët fundi i qeverisë.

Ish lideri i opozitës gjithashtu tha se ai nuk e kishte parë “marrëveshjen sekrete midis Thaçit dhe Vuçiq”. Sidoqoftë, ai tha se do ta kishte botuar menjëherë nëse do të kishte pasur qasje në të.

Po ashtu, Kryetarja e Parlamentit Vjosa Osmani nga LDK-ja, e cila kishte bashkë-themeluar koalicionin me Kurtin, dhe e cila ishte kundër rrëzimit të saj, u zhgënjye shumë të mërkurën në mbrëmje. “Me këtë votë, ne po heqim dorë nga vullneti i qytetarëve për të bërë ndryshimin që ata dëshirojnë”, tha ajo. Osmani votoi kundër mocionit të mosbesimit. Megjithatë, mocioni mori 82 vota nga gjithsej 120 deputetë.

Kasperinët duhet të kërcejnë

“Për shkak se disa politikanë shumë të diskutueshëm në Perëndim shohin interesa të brendshme dhe financiare në Ballkan, disa Kasperin duhet të kërcejnë këtu në Kosovë”, analizon profesori i shkencave politik Arben Hajrullahu nga Universiteti i Prishtinës.

Pritet që së shpejti të formohet një qeveri tjetër nën kontrollin e Thaçit de fakto. Gjermania, Franca, Britania e Madhe dhe Zvicra janë kundër rënies së qeverisë së Kurtit. Berlini dhe Parisi shprehen shqetësim.

“Ndërhyrja e SHBA-ve në politikën e brendshme të Kosovës nuk është asgjë e re. Ajo që është e re është se ato janë qartë dhe krejt hapur kundër qeverisë dhe mbështesin Presidentin Thaçi”, thotë Florian Bieber, drejtor i Qendrës për Studime të Evropës Juglindore në Universitetin e Grazit. “Ajo që është gjithashtu e re është që SH.B.A. dhe BE janë të hapura në anët e tjera. Pushimi në unitetin perëndimor me Kosovën është lënë të kuptohet për një kohë të gjatë, por ky është një proces i hapur”, thotë Bieber për “Der Standard”, përcjell Bota sot.

Presidenti jopopullor

Shtetet e Bashkuara ose Grenell dhe Trump manovruan veten e tyre. “Për shkak se besueshmëria dhe popullariteti i Thaçi është i ulët, dhe duke i dhënë gjithçka gjithçka atij, Shtetet e Bashkuara kanë më pak të ngjarë të humbasin ndikimin e Trumpit, pa marrë parasysh se si lufta për pushtet përfundon në një afat të shkurtër”, tha Bieber. Historiani dhe profesori i shkencave politike beson se proceset aktuale për demokracinë janë “natyrisht fillimisht të dëmshme”. “Por, ndryshe nga disa vjet më parë, kur Shtetet e Bashkuara ishin në gjendje të ndërhynin të shqetësuara në zgjedhje, vetëbesimi në Kosovë tani është më i madh dhe mund ta ndihmojë atë të piqet.”

“Nga ndarja midis evropianëve dhe amerikanëve kryesisht përfiton Rusia”, analizon Hajrullahu. Pjesa dërrmuese e qytetarëve të Kosovës janë gjithashtu kundër rrëzimit të qeverisë. “Njerëzit ndjehen të tradhtuar dhe lënë vetëm. Presidenti Thaçi dhe përkrahësit e tij në LDK janë kryesisht përgjegjës për këtë. Ai operon sipas motos Divide et impera”, thotë Hajrullahu.

Tendenca drejt autoritarizmit

Shumë qytetarë ishin të shqetësuar për demokracinë përballë ngjarjeve nxituese dhe procedurave të politikanëve vendas dhe ndërkombëtarë dhe diplomatëve të nderit, thekson profesori. “Ka gjithashtu tendenca në rritje drejt autoritarizmit. Disa po përpiqen të përfitojnë nga pandemia. Për shembull, Thaçi i bëri thirrje policisë që të mos zbatojë masat e qeverisë për të luftuar krizën Covid 19. Ai pretendoi se këto ishin antikushtetuese”.

Kryeministri Kurti theksoi se masat ishin rekomanduar nga ekspertë të shëndetësisë dhe se gjithçka ishte në përputhje me ligjin. Qeveria dyfishoi pagesat e ndihmës sociale për një muaj. “Ne do të vazhdojmë të punojmë për të përballuar këtë situatë, pavarësisht se çfarë bën Presidenti, derisa të jemi të sigurt se do të jemi të sigurt dhe të shëndoshë”, tha Kurti.

“Njeriu i amerikanëve”

Thaçi mundohet ta portretizojë veten si “njeriu i amerikanëve” në Kosovë dhe jashtë saj. Sidoqoftë, ai mund të shantazhohet për shkak të së kaluarës së tij në luftë. Nuk mund të përjashtohet që ai të përfundojë në Hagë para Gjykatës Speciale për krime lufte./BS

Related posts

Adelina Ismaili sot dëshmon në gjykimin ku Enver Sekiraqa akuzohet se nxiti vrasjen e Triumf Rizës

dardanianews

Pamje nga momenti kur ukrainasit shkrumbojnë me raketa tanket ruse

dardanianews

Italia merr frymë nga koronavirusi? Kjo foto të bën optimist

dardanianews