15.7 C
New York
June 24, 2021
DardaniaNews
Featured Lajme

“Gruaja e hekurt” e Turqisë që garantoi kufijtë e Shqipërisë, kur hynë grekët në vitin 1997

Gruaja që shikoni në foton që shoqëron këtë shkrim është “zonja e hekurt” Tansu Chiller, ish Kryeministrja e Turqisë që garantoi kufijtë e Shqipërisë gjatë luftës civile në vitin 1997. Pikërisht atëherë kur grekët hynë brenda territorit shqiptar për të aneksuar jugun e Shqipërisë.

Por Kryeministrja turke i dha ultimatum Greqisë se nëse brenda 24 orëve nuk terhiqen trupat greke, atëherë do t’ju pushtojmë brenda një ore. “Kush prek Shqipërinë, ka prekur dhe Turqine”, kështu i tha presidentit grek asaj kohe.

Tansu Penbe Çiller (lindi më 24 maj 1946) është akademike, ekonomike dhe politikane turke që shërbeu si Kryeministre e 22-të e Turqisë mes viteve 1993 dhe 1996. Ajo u bë e vetmja femër dhe e para që ka mbajtur postin e kryeministrit.

Si udhëheqëse e Partisë së Rrugës së Vërtetë, ajo shkoi njëkohësisht për të shërbyer si Zëvendëse e Kryeministrit dhe Ministre e Punëve të Jashtme mes viteve 1996 dhe 1997.

Çiller lindi në Stamboll, babai i saj së pari ishte ekonomist dhe pastaj guvernator i Provincës Belxhik gjatë viteve 1950. Ajo u diplomua në shkollën ekonomike në Kolegjin Robert pas mbaroi Kolegjin Amerikan për vajza në Stamboll. Ajo morri M.S. në Universitetin e Nju Jorkut dhe PhD në një tjetër universitet po në SHBA.

Çiller mësoi ekonominë në Kolegjin Franklin dhe Marshall në Lancaster, Pennsylvania. Në vitin 1978, ajo u bë ligjëruese në Universitetin Boğaziçi në Stamboll dhe në 1983 u bë profesore në njëjtin institucion.

Çiller hyri në politikë më 1990, duke i’u bashkuar Partisë së Rrugës së Vërtetë (DYP) si këshilltare ekonomike e ish-kryeministrit Süleyman Demirel. Ajo u zgjodh në parlament më 1991 si zëvendëse duke përfaqësuar Stambollin. DYP u bë partia më e madhe me 27% të vendeve në parlament dhe Demirel formoi koalicion qeveritar. Ajo u zgjodh në bordin ekzekutiv të DYP dhe fitoi pozitën zëvendëse e kreut.

Related posts

Lajmërohet personi që kërcënoi me jetë Albin Kurtin, ka një arsyetim

dardanianews

Deputeti shqiptar infektohet me koronavirus, ai ka një porosi për të gjithë

dardanianews

A ka ndikuar Vjosa Osmani në shtimin e votave për Vetëvendosjen, deklarohet Shpend Ahmeti

dardanianews