13.6 C
New York
April 13, 2024
DardaniaNews
FeaturedLajme

Ish-këshilltari amerikan i Thaçit: Trump tradhtoi Kosovën, nuk ishte koha për të hedhur Albin Kurtin nën autobus

David L. Phillips, ish-këshilltar i Lartë i Departamentit të Shtetit gjatë administrimit të Bill Clintonit, Xhorxh Bushit dhe Barak Obamas, ka akuzuar administratën e presidentit Donald Trump, se kanë ndihmuar në rrëzimin e Qeverisë së Kosovës të drejtuar nga Albin Kurti.

Ai ka thënë se përballë krizës COVID-19, Kosova kishte nevojë për stabilitet dhe se nuk ishte “koha për të hedhur Albin Kurtin nën autobus”, përcjell Bota sot.

Phillips, në një shkrim autorial, ka folur për ndërtimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Amerikës, duke thënë se ato tashmë janë në pikën më të ulët ndër vite. Për këtë, ai ka akuzuar presidentin Trump, duke theksuar se ai ka tradhtuar besimin e Kosovës me prishjen e progresit të dekadave.

Eksperti i Politikës së Jashtme, që dikur ishte edhe këshilltar për Marrëdhënie me Jashtë i angazhuar nga Hashim Thaçi, i ka kujtuar Trumpit se aleat i SHBA-së është Kosova e jo Serbia, se viktimë e gjenocidit ishin shqiptarët e jo serbët.

Teksa ka komentuar për idenë e shkëmbimit të territoreve, Phillips ka thënë se Richard Grenell, i dërguari special i SHBA-së për Marrëdhëniet Kosovë-Serbi, po i jep mbështetje ndarjes së Kosovës, jo për të ndihmuar Kosovën, por për ta kënaqur shefin e tij, përcjell Bota sot.

Ai ka kërkuar nga Uashingtoni që të bëjë presion ndaj Serbisë që ta njohë Kosovën brenda kufijve të saj aktual.

Sipas tij, hapi i vetëm pozitiv që SHBA kanë ndërmarrë në Kosovë që nga koha kur Trump mori detyrën, është drita jeshile për lejimin e formimit të ushtrisë së Kosovës.

“Besimi i shqiptarëve ishte i gabuar; Trump e tradhtoi Kosovën. Shqiptaro-amerikanët janë të mirë organizuar politikisht. Çdo votë numërohet në nëntor, veçanërisht në shtetet e lëkundshme ku Komuniteti është aktiv”, ka shkruar ai.

Në vazhdim, mund ta lexoni opinionin e tij të plotë:

Trump tradhtoi Kosovën

Shtetet e Bashkuara dhe Kosova kanë një marrëdhënie të veçantë. Çlirimi dhe ndërtimi i shtetit ishte një përpjekje e dyanshme. Administrata e Clintonit shkoi në luftë për të parandaluar spastrimin etnik të shqiptarëve të Kosovës nga Serbia dhe Bush e drejtoi shpalljen e pavarësisë së Kosovës. Sot, marrëdhëniet SHBA-Kosovë janë në pikën e tyre më të ulët në vite. Presidenti Donald J. Trump ka tradhtuar besimin e Kosovës në SH.B.A., duke prishur progresin e dekadave.

Trump dhe ekipi i tij kanë harruar që Kosova është aleati ynë – jo Serbia. Shqiptarët e Kosovës ishin viktima të gjenocidit, jo serbët. Nuk ka vend për barasvlerë morale kur bëhet fjalë për Kosovën dhe Serbinë. Busulla morale e Uashingtonit është prishur.

Richard Grenell, i dërguari special i SHBA-së për Marrëdhëniet Kosovë-Serbi, i ka dhënë mbështetje të heshtur ndarjes së Kosovës dhe dhënies së territoreve në veri të lumit Ibër për Serbinë. Grenell po përpiqet të ndërmjetësojë një marrëveshje midis Thaçit dhe Vuçiqit jo për të ndihmuar Kosovën, por për të kënaqur shefin e tij.

Dikush duhet t’ia shpjegojë Ballkanin atij. Ndarja nuk është vetëm politikë e keqe. Rrezikon konfliktin e përtërirë. Shkëmbimet e territorit kundërshtohen nga një shumicë dërrmuese e shqiptarëve të Kosovës dhe serbëve në Kosovë dhe Serbi, si dhe anëtarë të NATO-s siç janë Gjermania dhe Mbretëria e Bashkuar.

Për më tepër, Kosova nuk fiton asgjë nga ndarja. Serbia nuk mund të sigurojë anëtarësimin e OKB për Kosovën, mbi të cilën Rusia ka veton. As nuk mund të detyrojë pesë vendet e BE-së të njoh pavarësinë e Kosovës. Spanja kohët e fundit ka treguar fleksibilitet, por mbetet vazhdimisht kundër anëtarësimit të Kosovës në BE.

Mundësia e vendosjes së tarifave për Serbinë mund të debatohet. Vendimi, megjithatë, duhet të shihet në kontekst. Qeveria e Kosovës vendosi tarifa pasi Serbia synoi fushatën e Kosovës për t’u bashkuar me INTERPOL dhe intensifikoi përpjekjet për të bindur vendet që e kanë njohur Kosovën të heqin dorë nga njohja e tyre.

Në vend që të detyrohet Kosova për të hequr njëanshmërisht tarifat, Uashingtoni duhet të bëjë presion ndaj Serbisë që ta njohë Kosovën brenda kufijve të saj aktual. Normalizimi i marrëdhënieve tregtare do të ishte pjesë e një procesi hap pas hapi bazuar në parimin e reciprocitetit.

Duhet të kërkohen lëshime të tjera nga Serbia. Serbët që kanë kryer krime gjatë luftës duhet të ndiqen penalisht. Shumë kriminelë lufte mbajnë ende tituj në ushtrinë dhe qeverinë serbe.

Personat e zhdukur janë një tjetër pikëllim. Kam intervistuar një nënë, djali i së cilës u zhduk në Gjakovë. Ajo me lot më tregoi një album me foto të djalit të saj. Ende ka mijëra të zhdukur, familjet e të cilëve duan të dinë se çfarë u ndodhi fëmijëve të tyre.

Shtetet e Bashkuara duhet të kërkojnë që Serbia të ndalojë kundërshtimin e 33 marrëveshjeve të arritura për bisedimet midis Kosovës dhe Serbisë. Mungesa e udhëheqjes së Uashingtonit, duke hequr dorë nga ndërmjetësimi para Komisionit Evropian, e bëri procesin të pakuptimtë.

Për të detyruar lëshimet nga Kosova, SHBA kërcënoi të tërhiqte trupat paqeruajtëse të saj. Kërcënimi ishte i pakuptimtë, duke thelluar ndarjet midis kosovarëve në një kohë kur uniteti kombëtar është i nevojshëm më shumë se kurrë. Ajo gjithashtu ktheu shqiptarët e Kosovës kundër SH.B.A.-së, duke prishur një nga disa marrëdhëniet miqësore të Uashingtonit. Mbështetja e Kosovës është gjëja e duhur pasi Shtetet e Bashkuara kanë një interes strategjik në Kosovë, si një mbështetje kundër ndikimit rus në Evropën Juglindore.

Për hir të saj, administrata Trump i dha një dritë jeshile Forcës së Sigurisë së Kosovës. Lejimi i ushtrisë së Kosovës është hapi i vetëm pozitiv që SHBA kanë ndërmarrë në Kosovë që nga koha kur Trump mori detyrën.

Vetëvendosje bëri gabime, me siguri. Por në vend që të bashkëpunonin me qeverinë e zgjedhur demokratike të Kosovës, zyrtarët amerikanë ndihmuan në rrëzimin e koalicionit. Përballë krizës COVID-19, Kosova ka nevojë për stabilitet. Nuk ishte koha për të hedhur Albin Kurtin nën autobus.

Pata nderin të punoja me Ambasadorin Richard C. Holbrooke. Unë mund ta imagjinoj tmerrin e Holbrooke për paragjykimin antishqiptar të Trump. Ndarja paraqet realizimin e projektit të Slobodan Millosheviçit për krijimin e shteteve etnikisht të pastra në Ballkan.

Grenell dhe zyrtarë të tjerë amerikanë që punojnë në Kosovë janë një të turpëruar.

Ambasadori Phillip Kosnett iu drejtua publikut në diasporë në mars. Kur u pyet për mbështetjen e SHBA-ve për integritetin territorial të Kosovës, ai u përgjigj: “Vetëm na besoni”.

Besimi i shqiptarëve ishte i gabuar; Trump e tradhtoi Kosovën. Shqiptaro-amerikanët janë të mirë organizuar politikisht. Çdo votë numërohet në nëntor, veçanërisht në shtetet e lëkundshme ku Komuniteti është aktiv.

Z. Phillips shërbeu si Këshilltar i Lartë i Departamentit të Shtetit gjatë administrimit të Clintonit, Bush dhe Obama. Ai është autori i librit “Çlirimi i Kosovës: Diplomacia shtrënguese dhe Ndërhyrja e SHBA” (Shkolla Kennedy e Harvardit).

 

 

 

 

 

 

Related posts

Nga Kimete Berisha: Ushtria Çlirimitare ‘Hashim Thaçi

dardanianews

“Persona me maska e të armatosur në Manastirin e Banjskës” Dioqeza e Rashkës jep një version të saj

dardanianews

A e dini Kjo lutje është shërim për 99 sëm’undje:

dardanianews