24.7 C
New York
June 21, 2021
DardaniaNews
Kuriozitete

Kapet në video momenti kur raketa kineze rrëzohet mbi Oqeanin Indian

Ushtria amerikane ka arritur të sigurojë videon kur raketa kineze Long March 5B hyri në atmosferën e Tokës për të rënë më pas në Oqeanin Indian për të mos shkaktuar asnjë dëm në zona të banuara.

Raketa që shkaktoi trazim dhe ankth në miliona banorë të planetit tonë hyri në atmosferë në orët e para të mëngjesit, ku pjesë më e madhe e saj u shkatërrua nga shpejtësia e madhe.

Ajo ra në oqean, në një zonë shumë pranë Maldiveve.

Prej disa ditësh shumë vende të botës kaluan në gjendje gatishmërie pasi trajektorja e pasaktë e raketës mund të godiste dhe zona të qytetëruara.

Raketa Long March 5B u nis nga ishulli kinez i Hainan më 29 prill dhe transportonte modulin Tianhe, i cili kishte furnizime për ekuipazhin kinez në stacionin hapësinor.

 

Related posts

Lakuriqi shkaktoi panik te pasagjerët e aeroplanit që shkonte drejt SHBA-së

dardanianews

E besoni? Kjo pulë kushton 2500 dollarë, arsyeja do habiteni

dardanianews

Alienët rrëmbejnë një njeri? Shikoni momentin e mistershëm në këtë video

dardanianews