19.3 C
New York
June 15, 2024
DardaniaNews
Shëndetësi

Këto janë gabimet e shpeshta që i bëjmë në dush e që na dëmtojnë flokët dhe lëkurën

Dushi është një ndër proçeset më relaksuese pas një dite të lodhshme, por edhe një nevojë e domosdoshme. E dimë që ky është një proces i cili “kryhet” ashtu si e ndjen dhe nuk ka vend për gabime.

Por në fakt nuk është kështu!  Disa gabime të vogla në pamje, por të mëdha nga dëmi që mund të shkaktojnë, bëjnë që ne të dëmtojmë veten duke nisur nga lëkura, flokët e deri tek shëndeti.

Kështu që më poshtë ju sjellin tre gabimet më të shpeshta dhe më të zakoshme që çdokush prej nesh mund t’i bëjë gjatë kohës që lahet, por të cilat nuk janë aspak të rekomandueshme.

Laheni me ujë me temperaturë të lartë

Dushi është një ndër proçeset më relaksuese pas një dite të lodhshme, por edhe një nevojë e domosdoshme. E dimë që ky është një proces i cili “kryhet” ashtu si e ndjen dhe nuk ka vend për gabime.

Por në fakt nuk është kështu!  Disa gabime të vogla në pamje, por të mëdha nga dëmi që mund të shkaktojnë, bëjnë që ne të dëmtojmë veten duke nisur nga lëkura, flokët e deri tek shëndeti.

Kështu që më poshtë ju sjellin tre gabimet më të shpeshta dhe më të zakoshme që çdokush prej nesh mund t’i bëjë gjatë kohës që lahet, por të cilat nuk janë aspak të rekomandueshme.

Laheni me ujë me temperaturë të lartë

dimë që uji i nxehtë është shumë i këndshëm, sidomos gjatë ditëve të ftohta, mirëpo kjo gjë e than lëkurën tuaj tej mase. Dushet super të nxehta e “zhveshin” lëkurën nga vajrat e saj natyral dhe e dehidratojnë duke e tharë më shumë nga sa duhet. Bëni dush më të shkurtër, 10-15 minuta që as flokët tuaj mos të humbin nivelin e lagështisë. Sa më e thatë lëkura aq më të larta janë gjasat që ajo  të skuqet sepse është më e lehtë që bakteret të qarkullojnë .

Depiloheni në fillim të dushit

Për lëkurë të lëmuar sekreti është të depiloheni në fund të dushit. (sidomos kur zgjedhja juaj është brisku) Kjo sepse atëherë qimet janë zbutur dhe poret janë  hapur, gjë që e bën “tërhqejen” e tyre nga lëkura më të lehtë. Një tjetër këshillë: mos e mbani briskun pranë dushit sepse avulli e ndryshk më shpejtë metalin. Në vend të kësaj, “zhyteni” briskun në vaj pasi kështu parandaloni oksidimin e metalit dhe e mbani të mprehtë për më gjatë.

Përdorni sfungjerë trupi të vjetër

Sfungjerët mbledhin shumë baktere dhe myshk për shkak të kushteve të lagështa ku ato ruhen. Idealisht, sfungjeri i trupit nuk duhet të përdoret më gjatë se një muaj dhe pastaj të zëvendësohet. Që të mbani sfungjerët tuaj në gjendje më të mirë, pas dushit shpërlajini mirë dhe linjini të thahen. Ruajni në një vend të thatë dhe jo në dush.

Related posts

Zbulohet se cili ilaç e shëron koronavirusin, dhe është shumë i lirë

dardanianews

Koronavirusi në Kosovë, infektologu Ahmeti: 2-3 javët e ardhshme janë vendimtare

dardanianews

Gjermania teston aplikacionin për monitorimin e përhapjes së koronavirusit

dardanianews