19.6 C
New York
June 7, 2023
DardaniaNews
FeaturedKeshillaShëndetësi

Kini kujdes! OBSH zbulon 3 fakte të reja për COVID-19 dhe duhen lexuar

OBSH ka bërë me dije disa fakte të reja për COVID-19, pas lajmeve të shumta nga mediat e huaja.

Një prej tyre thekson se pirja e metanolit, etanolit apo zbardhuesve të lëngshëm, ndryshe nga ç’mund të thuhet, nuk e parandalon apo kuron COVID-19 dhe mund të jetë jashtëzakonisht e rrezikshme.

Po ashtu edhe në lidhje me rritjen e temperaturave apo imuniteti ndaj pandemisë.

OBSH shkruan:

FAKT: Ju mund të shëroheni nga COVID-19. Nëse prekesh nga koronavirusi i ri nuk do të thotë se do ta kesh sëmundjen për gjithë jetën.

FAKT: Ekspozimi ndaj diellit apo ndaj temperaturave më të larta se 25°C nuk e parandalon COVID-19.

FAKT: Pirja e metanolit, etanolit apo zbardhuesve të lëngshëm nuk e parandalon apo kuron COVID-19 dhe mund të jetë jashtëzakonisht e rrezikshme.

Related posts

E tmerrshme: Burri vret gruan shtatzënë para Gjinekologjisë në QKUK

dardanianews

Infektologu Krasniqi: Me fat Kosovë, së shpejti numri i të shëruarve e kalon atë të rasteve aktive

dardanianews

Xhaxhai i Marigonës: Kufoma ishte në gjendje të rëndë, dukej si në filma horror!

dardanianews