10.8 C
New York
April 18, 2021
DardaniaNews
Featured Shëndetësi

Konfirmohen rastet e para të gripit të shpendëve H5N8 tek njerëzit

Së fundmi janë konfirmuar rastet e para të personave të infektuar me llojin e gripit të shpendëve H5N8.

Mediat e huaja bëjnë me dije se 7 rastet e para janë  zbuluar tek punëtorët në një fermë pulash dhjetorin e kaluar në jug të Rusisë të cilët kanë informuar dhe  Organizatën Botërore të Shëndetësisë.

Ndër të tjera bëhet me dije se rastet e para të gripit të shpendëve të zbuluara nga studiuesit në  rusi bëhet me dije se nuk kanë shenja të transmetimit midis njerëzve.

Ndërkohë punëtorët e infektuarit me H5N8, nuk kanë pësuar ndonjë pasojë serioze shëndetësore dhe që prej asaj kohe janë shëruar plotësisht.

 

Related posts

Albulena Haxhiu e ashpër me LDK-në: Nuk po mund të shkëputen nga Thaçi e PDK!

dardanianews

Dokument/Vendimi i MSH-së që hyn sot në fuqi për masat lehtësuese për tërë territorin e Kosovës

dardanianews

Lajm i mirë nga Italia: Bie numri i të prekurve me koronavirus, të shëruarit trefishohen

dardanianews