15.7 C
New York
June 24, 2021
DardaniaNews
Featured Lajme

Kurti përplaset me Bërnabiq në Tiranë: Çfarë do të bësh, a dëshiron të na pushtosh?

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, në Samitin e Ballkanit Perëndimor në Tiranë, ku po merr pjesë edhe kryeministrja serbel, Ana Bërnabiq kërkoi sot që marrëveshja e CEFTA-s të ripërcaktohet, në të cilën Kosova do të trajtohej si shtet, Kështu raporton mediumi serb, Tanjug.

Kurti gjithashtu i bëri thirrje Serbisë që të njohë Kosovën si shtet të pavarur.

Kryeministrja serbe, Ana Bërnabiq u përgjigj duke thënë se formati aktual funksionon mirë dhe se nuk ka asnjë argument ligjor për të ndryshuar asgjë. “Sepse Kosova është pjesë e Serbisë”, tha ajo.

Bërnabiq tha se Kosovën nuk e njohin pesë anëtare të BE-së, se Kosova nuk është anëtare e OKB-së dhe se në atë kuptim nuk mund të ketë status tjetër nga ai ekzistues.

Kurti iu përgjigj asaj me një pyetje: “Çfarë do të bësh, a dëshiron të na pushtosh?”. Ndërsa Bërnabiq u përgjigj: “Si mendoni se po e okupojmë territorin tonë?”, sipas Tanjug.

Related posts

Përplasen për një shkrim, Astrit Gashi paralajmëron padi ndaj Glauk Konjufcës

dardanianews

Në 2011-ën VV rrokulliste kamionët me mallra serbe, Haki Abazi mbështeste bizneset në Serbi

dardanianews

Krasniqi: Nga 23 të shëruar, 6 persona janë mbi moshën 60 vjeçare

dardanianews