25.4 C
New York
June 28, 2022
DardaniaNews
Featured Lajme Shëndetësi

Ky është personi që jeton në vendin më të sigurt në botë nga koronavirusi (FOTO)

Për më shumë se 30 vjet, Mauro Morandi, është banori i vetëm i një ishulli përrallor në Detin Mesdhe. Nëse për shumicën nga ne, situata e qëndrimit në shtëpi është stresuese, për 81-vjeçarin kjo është jeta e tij normale.

Morandi, një ish-mësues, mbërriti rastësisht në ishullin Budelli, në brigjet e Sardenjës, ndërsa u përpoq të lundronte nga Italia në Polinezia, 31 vjet më parë.

Ai ra në dashuri me ujërat e kristalta të ishullit, rërën e pastër, perëndimin magjepsës të diellit dhe vendosi të qëndrojë. Menjëherë pasi zbarkoi më 1989-ën, zbuloi që kujdestari i ishullit po dilte në pension. Varka e shkatërruar e Morandit ishte pasqyrim i gjendjes së tij fizike, mendore dhe emocionale në atë kohë. Kështu që vendosi të ndryshojë jetën dhe të pranojë postin e punës.

Related posts

Në librin për historinë shkruhet se burrat shqiptarë i cilësojnë gratë si kafshë

dardanianews

41 vjeçari nga Presheva qe 5 ditë i zhdukur, ende asgjë nuk dihet për vendodhjen e tij

dardanianews

Paralajmërimi i ‘njeriut kryesor të parave’ në Angli: Nëse investoni në kriptovaluta, duhet të jeni të përgatitur t’i humbni të gjitha paratë

dardanianews