16.1 C
New York
April 21, 2021
DardaniaNews
Featured Lajme

Lëvizja Vetëvendosje ka tri opsione, njëra prej tyre bojkotimi i zgjedhjeve!

Tash e sa muaj, Kosova po kalon në një situatë të rëndë politike me shumë zhvillime dhe përplasje politike mes partive dhe institucioneve të pavarura të vendit.

Që nga dita kur Gjykata Kushtetuese, solli vendimin për rrëzimin e Qeverisë Hoti, duket sikur çdo ditë po ndodhin zhvillime të cilat po nxisin tension të mëdha politike në vend.

Disa ditë më parë, pas një mbledhje maratonike me shumë debate dhe tensione, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk i certifikoi listat zgjedhore me emrat për deputetë të subjekteve politike, Vetëvendosje, Nisma Socialdemokrate dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, për të marrë pjesë në zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare të 14 shkurtit. Kjo për faktin që në listat e këtyre partive politike figuronin akoma emra që kanë probleme me ligjin, apo janë të dënuar me formë të shkallës së prerë në tri vitet e fundit.

Natyrisht që kjo gjë shkaktoi pakënaqësi të mëdha tek subjektet politike të lartpërmendura, të cilat u shprehen të revoltuara me vendimin e KQZ-së.

Madje, u përfol për një bojkotim të zgjedhjeve parlamentare nga Lëvizja Vetëvendosje, si shenjë revolte për vendimin e KQZ-së.

Por, subjektet e pakënaqura nuk e lanë me kaq, ato dërguan menjëherë ankesat në Panelin Zgjedhore për Ankesa dhe Parashtesa.

Mirëpo, PZAP mori vendim që të refuzohet pjesërisht ankesa e Lëvizjes Vetëvendosje për vendimin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për mos certifikimin e listës së kandidatëve për deputetë si pasojë e pesë kandidatëve të dënuar me vendim të prerë të gjykatës në tri vitet e fundit.

Pas vendimit të sotëm të PZAP-së, Lëvizja Vetëvendosje do të ketë kohë deri më 31 janar që t’i drejtohet Gjykatës Supreme ku e njëjta obligohet që ta interpretojë edhe njëherë vendimin e institucionit të PZAP-së dhe arsyetimet ligjore të LVV-së.

Në rast të refuzimit të ankesës së VV-së në Gjykatën Supreme, atëherë sabotimi i zgjedhjeve po bëhet edhe më i mundshëm. Ku në këtë mënyrë, vendi do të mund të përballej më njërën nga krizat më të rënda politike që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës.

Mundësinë e bojkotimit të zgjedhjeve dhe mosrespektimin e vendimit të KQZ-së nga ana e Lëvizjes Vetëvendosjes, e kanë komentuar për gazetën “Bota sot” njohësit e çështjeve politike dhe kushtetuese.

Ata paralajmëruan edhe veprime të rrezikshme nga ana e Vetëvendosjes, në rast të mospërfilljes së ankesës së tyre.

Kelmendi: Mos certifikimi i subjekteve politike, krijon rrethana për veprime të rrezikshme

Image

Muhamet Kelmendi

FOTO GALERI

Njohësi i çështjeve kushtetuese, Muhamet Kelmendi, gjatë një prononcimi për gazetën “Bota sot”, ka komentuar situatën e krijuar pas vendimit të Panelit Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa për refuzimin e pjesshëm të ankesës së Lëvizjes Vetëvendosje lidhur me vendimin KQZ-së për mos certifikimin e listës së kandidatëve për deputetë.

Kelmendi tha se mos certifikimi i subjekteve politike, jo vetëm që mund të krijojë pakënaqësi, por edhe mund të krijojë teren për veprime të rrezikshme.

“Është e vetëkuptueshme se mos certifikim i ndonjë subjekti krijon pakënaqësi dhe teren për veprimtari të rrezikshme. Megjithatë, nuk është në rregull bojkotimi i zgjedhjeve dhe as përjashtimi i subjekteve nga zgjedhjet”, deklaroi Kelmendi.

Juristi është i pajtimit që të bëhet spastrimi i listave në norma kushtetuese, mirëpo jo të penalizohen edhe kandidatët të cilët nuk kanë dënime. Pra, listat duhet të certifikohen duke i larguar personat me aktakuza dhe dënime.

“Normale është që listat të spastrohen në bazë të normave kushtetuese dhe ligjore. Nuk besoj se të gjithë kandidatët e VV-së apo të Nismës janë të nxjerra nga lista e kandidateve. Lista nuk duhet të mos certifikohet. Ajo pastrohet në bazë të ligjit dhe ka mundësi që me afate shtesë e njëjta të plotësohet apo e njëjta pa plotësinë të certifikohet dhe të shkon në vota”, theksoi Kelmendi.

Ai, tutje u shpreh se Vetëvendosje dhe Nisma kanë shkallë juridike në të cilat mund të ankohen dhe çështja mund të shqyrtohet.

“VV dhe NISMA kanë edhe shkallë juridike ku mund të ankohen, ku mundet çështja të shkojë për të u shqyrtuar. E shqyrtimi duhet të jetë shumë urgjent dhe në favor të zgjedhjeve dhe subjekteve politike që marrin pjesë në zgjedhje”, nënvizoi juristi.

Në fund, Kelmendi theksoi se bojkotimi i zgjedhjeve nuk është në të mirën e askujt, pasi krijohen rrethana për sjellje të rrezikshme të partive.

 

 

 

Related posts

230 TË SHËRUAR DHE 141 RASTE ME COVID-19!

dardanianews

Asnjë gjurmë në SHBA, “zhduket” Hashim Thaçi!

dardanianews

Këshilltarja e Albin Kurtit: Amerika përmes Serbisë po sabotojnë Kosovë

dardanianews