20 C
New York
June 28, 2022
DardaniaNews
Featured Lajme

Marëveshje historike: SHBA dhe talibanët arrijnë marrëveshje

SHBA dhe talibanët kanë nënshkruar një marrëveshje që synon të hapë rrugën drejt paqes në Afganistan pas më shumë se 18 vjet konflikti.SHBA dhe aleatët e saj të NATO-s kanë rënë dakord të tërheqin të gjitha trupat e tyre nga vendi brenda 14 muajve nëse militantët e mbështesin marrëveshjen.

Sekretari i Shtetit Amerikan Mike Pompeo dhe krerët e talibanëve morën pjesë në ceremoninë e nënshkrimit në Doha në Katar.
SHBA pushtuan Afganistanin disa javë pas sulmeve të shtatorit 2001 nga grupi al-Kaeda me qendër në Afganistan, shkruan BBC.Më shumë se 2400 trupa amerikane janë vrarë gjatë konfliktit. Rreth 12,000 janë akoma të vendosur në vend. Presidenti Trump ka premtuar se do t’i japë fund konfliktit.

Related posts

Çfarë po ndodh në Suedi ndërkohë që bota është pushtuar nga koronavirusi. Rregullat e vetme janë…

dardanianews

Deputeti shqiptar infektohet me koronavirus, ai ka një porosi për të gjithë

dardanianews

Amerika deklarohet pasi Kurti hoqi taksën dhe vendosi reciprocitetin ndaj Serbisë

dardanianews