10.8 C
New York
April 18, 2021
DardaniaNews
Featured Lajme

Mustafa flet për takimin e mbrëmshëm të LDK’së, ka një porosi për Vjosa Osmanin

Kreu i LDK’së, Isa Mustafa, e ka konfirmuar se dje është mbajtur mbledhja e kryesisë së partisë dhe se në të është folur për deputetët që nuk e kanë votuar Qeverinë e LDK’së. Ai thotë se nuk mund të arsyetohen kundërshtimet e partisë për protagonizmëm individual, ego dhe sjellje populiste.

Dje u raportuar se LDK’ja ka mbledhur kryesinë për të diskutuar rreth fatit të Vjosa Osmanit dhe deputetëve që votuan kundër Qeverisë së LDK’së dhe po e kundërshtojnë.

Mustafa thotë se në mbledhjen e djeshme të kryesisë u konfirmuar se është pritur që të gjithë deputetët e LDK’së, të votojnë pro Qeverisë së Avdullah Hotit, duke përmendur përkrahjen që ai thotë se u është dhënë gjatë zgjedhjeve nga e gjitha partia, me të gjitha resurset.

Shkrimi i plotë i Mustafës:

Të nderuar anëtarë, simpatizantë dhe veprimtarë të LDK-së

Në takimin e mbrëmshëm, kryetarët e degëve të LDK-së i dhanë përkrahje të parezervë Qeverisë së re të Kosovës dhe Kryeministrit Hoti.

U theksua se Qeveria ka fuqi politike, dije dhe kapacitete të ballafaqohet me të gjitha sfidat aktuale; se Qeveria Hoti ka vizion për të ardhmen.

Ishte një pajtim i përgjithshëm që tani pas zgjedhjes së ministrave të vazhdohet që të sigurohet një përfaqësim cilësor dhe sa më i drejtë nga terreni me zëvendësministra dhe me këshilltarë në digasteret qeveritare.

Në takim u theksua se natyrshëm është pritur që të gjithë deputetët e LDK-së të përkrahin qeverinë që drejtohet nga LDK-ja, duke pasur parasysh Statutin e LDK-së , përkrahjen që atyre iu është dhënë nga të gjitha degët në fushatë, mbështetjen maksimale logjistike dhe financiare nga qendra përkatësisht besimin që e kanë marrë nga votuesit si kandidatë të LDK-së.

Ishte konstatim i përgjithshëm se në LDK kultivohet maksimalisht shprehja e mendimit të lirë, kultivohet beteja e individëve që qëndrimet dhe mendimet e tyre të marrin përkrahjen e shumicës, por se vendimet e shumicës duhet të respektohen si rregull elementare demokratike brenda LDK-së; se fundamenti rugovist i LDK-së, që konsiston në unitet dhe solidarizim të brendshëm, nuk mund të zëvendësohen dhe arsyetohet me protagonizëm individual, ego dhe sjellje populliste. IM

 

Related posts

Ministri Bislimi vjen me një paralajmërim aspak të mirë: Mund të ulen pagat e sektorit publik

dardanianews

Arrestohet edhe Nasim Haradinaj nga hetuesit e Speciales

dardanianews

Më në fund dalin pamjet nga dasma, ja si u duk nusja e Goldit në ditën e dasmës

dardanianews