22.5 C
New York
June 21, 2021
DardaniaNews
Uncategorized

“Non-paperat” që trazuan Ballkanin – paralajmërohet edhe “non-paperi” Amerikan në dobi të Kosovës

Ideja për ndryshimin e kufijve dhe shkëmbimin e territoreve në Ballkan, nuk po shuhet.

Kohën e fundit kanë filluar të publikohen disa “non-paper”, që janë pikërisht për këtë çështje, pra për ndryshimin e kufijve.

Kohë më parë, një ide të tillë e kishin ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai serb Aleksandër Vuçiq.

Një hap i tillë ishte ndaluar nga Kosova, në kohën kur Thaçi ishte president. Ai kishte diskutuar për këtë çështje me homologun e tij serb.

Ideja për ndryshimin e kufijve dhe shkëmbimin e territoreve në Ballkan, nuk po shuhet.

Kohën e fundit kanë filluar të publikohen disa “non-paper”, që janë pikërisht për këtë çështje, pra për ndryshimin e kufijve.

Kohë më parë, një ide të tillë e kishin ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai serb Aleksandër Vuçiq.

Një hap i tillë ishte ndaluar nga Kosova, në kohën kur Thaçi ishte president. Ai kishte diskutuar për këtë çështje me homologun e tij serb.

E së fundmi, një ide e tillë ka filluar të shfaqet përmes “non-paperave”.

Pas atij slloven, dhe një tjetër i cili u tha se ishte nga Franca e Gjermania, së fundmi edhe shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, ka shkruar një të tillë.

 

Related posts

Ja çfarë deklaronte presidenti Rugova në vitin 1990 rreth helmimeve te nxënësve shqiptar

dardanianews

BEKIM JASHARI PARALAJMËRON PARTI TË RE NË NIVEL VENDI

dardanianews

Raporti e thotë edhe këtë: Njerëzit e Albin Kurtit kanë shpërndarë fake news që Vjosa Osmani është agjente ruse

dardanianews